REKLAMA
2 C
Siedlce
Reklama

Siedlce: Prawosławni świętują (zdjęcia, film)

W niedzielę 20 października w siedleckiej cerkwi pw. Świętej Trójcy obchodzono ceremonialnie święto ku czci Częstochowskiej Ikony Matki Bożej. Wierni zebrali się, by uczestniczyć w wyjątkowej liturgii, której przewodniczył prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski Abel.

Prawosławna parafia pw. Świętej Trójcy w Siedlcach ma bogatą historię, sięgającą średniowiecza. W owym czasie istniała tu wspólnota, należąca do parafii w Drohiczynie. Natomiast pierwsza cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Spirydona z Trymitus została zbudowana w 1837 roku. Miała charakter świątyni domowej i ulokowana była przy ul. Pałacowej (obecnie ul. Tadeusza Kościuszki). Ponadto w 1869 roku wybudowano sobór pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego (obecnie kościół garnizonowy), a w 1900 roku cerkiew – szkołę (obecnie część gmachu Uniwersytetu w Siedlcach przy ul. 3 Maja).

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku działalność parafii była kontynuowana, jednak z przerwami, wynikającymi z trudności politycznych i zmian demograficznych. W okresie międzywojennym i po II wojnie światowej Kościół prawosławny w Siedlcach zmagał się z różnego rodzaju ograniczeniami. Na dłuższy czas po wojnie siedlecka parafia prawosławna uzyskała możliwość ulokowania cerkwi w kamienicy na pierwszym piętrze przy zbiegu ulic Kilińskiego i 3 Maja (do 1986 roku). Obecna cerkiew, znajdująca się przy ul. Brzeskiej w Siedlcach, została wzniesiona w latach 80. i stała się nowym duchowym centrum siedleckiej wspólnoty prawosławnej.

W ostatniej dekadzie XX wieku, w wolnej Polsce, nastąpił renesans życia religijnego parafii.

– Dziś paraf a pw. Świętej Trójcy w Siedlcach stanowi ważny ośrodek dla około 250 rodzin. W ostatnim czasie wiernych jest więcej. Na niedzielnej liturgii pojawiają się bowiem wierni z Ukrainy, którzy mieszkają w Siedlcach, Łukowie oraz innych pobliskich miejscowościach. Przychodzą także Białorusini, Gruzini, Mołdawianie – mówi proboszcz parafii ks. Sławomir Kochan.

Parafia św. Świętej Trójcy obejmuje powiaty: garwoliński, łosicki, sokołowski, węgrowski i łukowski. Wierni z powiatu mińskiego mają od niedawna nowo powstałą cerkiew w Mińsku Mazowieckim.

Podczas niedzielnej uroczystości (20 października) wierni spotkali się w cerkwi w Siedlcach, by oddać cześć Matce Bożej. Dla prawosławnych to szczególne święto, przypominające o znaczeniu Częstochowskiej Ikony, która w tradycji cerkiewnej jest jednym z ważnych symboli opieki i orędownictwa Bogurodzicy.

– Modlitwy zanoszone do Matki Bożej Częstochowskiej – Matki Narodu Polskiego – są najlepszym sposobem umacniania się w wierze oraz ubłagania potrzebnych nam do codziennego życia łask i sił do przeciwstawiania pokusom, zwątpieniom i słabościom – mówi proboszcz parafii ks. Sławomir Kochan. – Od 2013 r. adoracja tego wizerunku już na stałe wpisała się w kalendarz liturgiczny parafii kiedy archimandryta Galaktion z Żytomierza uroczyście darował wykonaną przez ukraińskich pisarzy ikonę, imponujących rozmiarów.

Ta wyjątkowa liturgia rozpoczęła się powitaniem (przez dzieci, starostę i proboszcza) arcybiskupa, który przewodził uroczystościom w asyście dziekana dekanatu Biała Podlaska ks. mitrata mgr. Andrzeja Pugacewicza, proboszcza parafii prawosławnej w Boćkach ks. mitrata mgr. Mirosława Niczyporuka oraz licznie przybyłych duchownych z Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.

Zgodnie z obrządkiem, na początku nabożeństwa, hipodiakoni i diakoni uroczyście nałożyli arcybiskupowi liturgiczne
szaty. W tradycji prawosławnej kapłani ubierają się w specjalne szaty liturgiczne przed rozpoczęciem misterium, by podkreślić duchowe znaczenie nabożeństwa i ich szczególną rolę w świętej liturgii. Akt ten ma głęboką symbolikę i odnosi się do oczyszczenia duchowego oraz przygotowania do pełnienia świętej posługi. Kapłan, zakładając szaty liturgiczne, niejako odrzuca swoją codzienną tożsamość i przyjmuje godność sługi Bożego. Każda część stroju ma symboliczne znaczenie, przypominając o czystości, pokorze oraz o obowiązkach duchowych.

Nabożeństwo odbywało się w języku cerkiewnosłowiańskim. Śpiew chóru, którym dyrygowała Justyna Pikutin oraz głębokie, barytonowe głosy duchownych wprowadziły zgromadzonych w niezwykle mistyczną atmosferę. Ich harmonijne i przepełnione duchowością brzmienia tworzyły niezwykły nastrój, który pozostawił niezatarte wrażenie.

Warto dodać, że w tradycji prawosławnej nie używa się instrumentów muzycznych. Cała oprawa dźwiękowa liturgii opiera się wyłącznie na śpiewie, który sam w sobie jest głębokim wyrazem duchowej modlitwy i skupienia.

Homilia, wygłoszona przez hierarchę, przypominała o potrzebie pielęgnowania w sobie empatii i sumienia. Arcybiskup mówił, jak ważna jest jedność duchowa i wzmacnianie więzi wśród wspólnoty wiernych. Zaznaczył też, że święto parafialne ku czci Częstochowskiej Ikony Matki Bożej na stałe wpisało się w kalendarz uroczystości siedleckiej parafii, której działalność i życie duchowe od lat stanowią fundament dla lokalnej prawosławnej społeczności.

W tym roku przypada 100. rocznica nadania Kościołowi Prawosławnemu w Polsce autokefalii (niezależności) przez patriarchat Konstantynopola. Akt ten przyczynił się do uniezależnienia prawosławnych od patriarchatu moskiewskiego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Święty Sobór Biskupów prawosławnych ogłosił ramowy program obchodów jubileuszowego roku. W Siedlcach już 16 listopada odbędzie się uroczysta konferencja naukowa.

OBCHODY JUBILEUSZU 100-LECIA AUTOKEFALII POLSKIEGO AUTOKEFALICZNEGO KOŚCIOŁA PRAWOSŁAWNEGO W DIECEZJI LUBELSKO-CHEŁMSKIEJ

W sobotę 16 listopada roku na Uniwersytecie w Siedlcach odbędzie się konferencja poświęcona stuleciu autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Konferencja rozpocznie się o godz. 10.00 od otwarcia wystawy „100-lecie Autokefalii PAKP” w rektoracie UwS (ul. Konarskiego 2).

Po powitaniu gości i wystąpieniach władz rozpocznie się konferencja naukowa. Wśród 13 wykładów warto zwrócić uwagę na dwa, które mogą być szczególnie interesujące dla osób związanych z naszym regionem. Pierwszy z nich zacznie się o godz. 12.20 i wygłosi go dr hab. Adam Bobryk – .„Między polityką i religią. Postawa władz Rzeczypospolitej wobec kwestii autokefalii Cerkwi prawosławnej w Polsce”. A godzinę później dr Izabela Kochan, specjalistka z Wydziału Nauk Społecznych, opowie o „Dziedzictwie kulturowym siedleckiej społeczności prawosławnej”.

Konferencję naukową zakończy koncert muzyki cerkiewnej (godz. 14.20).


MILENA CELIŃSKA

4 KOMENTARZE
  1. czemu informacja o tej uroczystości
    nie była podana wcześniej
    z wyprzedzeniem
    ani w ” Tygodniku “,
    ani w pozostałych siedleckich mediach ?

    Dopiero po fakcie Państwo informujecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Uderzył w przydrożne drzewo. 19-letni kierowca trafił do szpitala

3 grudnia ok. godz. 8.30 w Woli Okrzejskiej doszło...

Siedlce: Rozbili grupę przestępczą zajmująca się nielegalnym składowaniem odpadów

Siedleccy funkcjonariusze zatrzymali kierowcę tuż po zrzucie śmieci do...

Nie płacił alimentów

Przyszedł do komisariatu zgłosić kradzież samochodu, okazał się poszukiwany. Do...

Przedszkolaki z „26” najlepsze w siedleckiej Spartakiadzie (zdjęcia, film)

Miejskie Przedszkole nr 26 zwyciężyło w 34. finale Spartakiady...

Łuków: Pędził przez miasto z prędkością 153 km/h

21-latek z gminy Trzebieszów jechał BMW przez Łuków, przekraczając...

WLKS-owy Mikołaj – koperty dla medalistów (zdjęcia)

W siedzibie WLKS Nowe Iganie odbyło się spotkanie działaczy...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje