Na mapę mazowieckich niestrzeżonych kąpielisk nie trafił żaden nowy czarny punkt. W regionie siedleckim jest o 1 tak oznaczone miejsce mniej niż rok temu.
Czarne punkty wodne to miejsca, w których często dochodzi do utonięć. Wskazują je policja i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W tym roku ich liczba na Mazowszu zmniejszyła się o ze 123 do 116.
W regionie siedleckim jest obecnie 14 takich miejsc. W powiecie siedleckim to: Bużyska i Mogielnica (oba nad Bugiem w gm. Korczew), Kapuściaki w gm. Mokobrody (Liwiec) i naturalne rozlewisko, tzw. moczydła, w Soćkach w gm. Wodynie. W powiecie łosickim „czarne” niestrzeżone kąpieliska nad Bugiem są w Mężeninie (gm. Platerów) oraz Mierzwicach Starych i Serpelicach (gm. Sarnaki). Bug jest niebezpieczny także w powiecie węgrowskim: w Szuminie i Wywłóce (gm. Łochów) oraz w Wilczogębach (gm. Sadowne). Czarne punkty w powiecie garwolińskim to z kolei: żwirownia w Sławinach (gm. Garwolin), zalew w Morskim Oku (gm. Wilga), stawy w Godziszu (gm. Sobolew) i Wisła w Ostrowie (gm. Maciejowice). Jak się okazuje, w tym roku zlikwidowany został czarny punkt na jeziorze Oblin w miejscowości Oblin (powiat garwoliński, gm. Maciejowice).
– Korzystając z uroków lata i pięknej, słonecznej pogody, często lekceważymy podstawowe zasady bezpieczeństwa – przypomniała na konferencji prasowej nad siedleckim zalewem Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego. – A to właśnie brawura, lekkomyślność czy kąpiele po spożyciu alkoholu są najczęstszą przyczyną dramatów nad wodą. Pamiętajmy, nie warto ryzykować zdrowia i życia dla chwili przyjemności. Wybierajmy bezpieczne, strzeżone kąpieliska – apelowała.
A mł. insp. Dariusz Dudek, zastępca komendanta miejskiego policji w Siedlcach, przypomniał, że jak co roku w sezonie wakacyjnym funkcjonariusze patrolują tereny kąpielisk, również tych nieoznaczonych. – Prowadzimy także ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną na temat bezpieczeństwa nad wodą, w trakcie której policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku. Odbywają się m.in. spotkania profilaktyczne, prelekcje i warsztaty.