Dziś to jeden z najbardziej potrzebnych ośrodków zdrowia! Bo osób w kryzysie psychicznym dramatycznie przybywa. Siedleckie Centrum Zdrowia Psychicznego jest dostępne „od zaraz”!
Siedlce mają szczęście, że biorą udział w pilotażowym programie, w ramach którego uruchomiono Centrum Zdrowia Psychicznego. Zakres działania ośrodka jest wszechstronny, a osoby w kryzysie psychicznym mają do dyspozycji wiele form pomocy.
– Możliwy jest nawet przyjazd do domu pacjenta w razie takiej potrzeby – mówi Beata Jakubik, zastępca kierownika SCZP.
Bezpłatnie i szybko
Najważniejsze jest to, że pomoc udzielana przez personel SCZP jest bezpłatna, w ramach NFZ. Do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego nie trzeba też mieć skierowania. Każdy, kto ma potrzebę rozmowy albo martwi się o bliską osobę, może się po prostu zgłosić, zadzwonić.
– Bywa właśnie i tak, że to rodzina szuka pomocy, bo człowiek, który jest w głębokim kryzysie, unika ludzi, nie chce wyjść z domu – tłumaczy Beata Jakubik. – Nasi specjaliści udzielą wskazówek i porad, jak można pomóc, co można zrobić.
Gdy w ocenie fachowców potrzebna jest interwencja, do pacjenta może pojechać Zespół Leczenia Środowiskowego, w którego skład wchodzą lekarz, psycholog, terapeuta środowiskowy czy pielęgniarka. Rozmowa przeprowadzona w domu może wiele zmienić, rozpocząć proces leczenia. A często przy depresji ten pierwszy krok jest najtrudniejszy. Jeśli się go jednak nie wykona, może być tylko trudniej, gorzej. Zespół przyjeżdża także do osób po kryzysie psychicznym, będących w trakcie leczenia, ale przebywających w warunkach domowych.
A kiedy powinniśmy szukać pomocy u specjalistów?
– Jeśli my albo bliska osoba ma problemy ze snem, czyli nie może zasnąć lub śpi za długo, ma kłopoty z pamięcią i koncentracją, odczuwa lęk, smutek, bywa rozdrażniona, niechętnie wchodzi w relacje społeczne lub ich unika, nie widzi sensu życia, a nawet ma myśli samobójcze. Wtedy bezwzględnie należy skorzystać z pomocy i wsparcia psychicznego – mówi Beata Jakubik.
Jak to zrobić? Można przyjść do ośrodka osobiście, można zadzwonić lub skontaktować się drogą mailową. Co istotne, ta pomoc jest skierowana do osób dorosłych, które ukończyły 18. rok życia. Siedleckie Centrum Zdrowia Psychicznego obejmuje zasięgiem miasto Siedlce oraz powiaty: siedlecki, sokołowski i łosicki. W jego skład wchodzą: całodobowy oddział psychiatryczny, dzienny oddział psychiatryczny, izba przyjęć psychiatryczna, poradnie zdrowia psychicznego (w Siedlcach, Mordach i Sarnakach), punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne, zespół leczenia środowiskowego.
– Nasz personel to wykwalifikowana kadra lekarzy psychiatrów, pielęgniarek psychiatrycznych, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych, terapeutów zajęciowych, pracowników socjalnych i asystentów zdrowienia – wylicza Beata Jakubik.
SCZP znajduje się przy ul. Starowiejskiej 15 w Siedlcach. Aby skorzystać z Poradni Zdrowia Psychicznego w godz. 8.00-18.00, należy się zarejestrować pod nr. telefonu 728 319 830 lub 25 644 68 11, ewentualnie elektronicznie rejestracjaczp@spzoz-siedlce.pl (dokładne dane można znaleźć na stronie www.spzoz-siedlce.pl w zakładce Centrum Zdrowia Psychicznego). Do lekarza psychiatry w poradni można się rejestrować bez skierowań!
Nagłe przypadki i kluby pacjenta
Często jest tak, że rodzina widzi narastający kryzys u bliskiej osoby. Gdzie wtedy szukać pomocy? Gdy ma się wrażenie, że nie można dłużej czekać, że trzeba działać natychmiast? Dobrze jest skontaktować się z Punktem Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym. Tu pomoc jest udzielana od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00–18.00 – także bez skierowania i bez wcześniejszego zapisywania i czekania w kolejce.
– W punkcie pracują psycholodzy, którzy udzielą pierwszego wsparcia, zaproponują dalsze postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne, a w razie potrzeby pokierują dalej – mówi Beata Jakubik.
W Siedlcach i w Mordach działają też Kluby Pacjenta. Można tam miło spędzić czas na rozmowach, przy herbacie, przy zajęciach terapeutycznych. Nad spotkaniami czuwa terapeuta zajęciowy i asystent zdrowienia dla osób po kryzysie, co daje poczucie bezpieczeństwa.
– Istotne jest to, że z pomocy w naszym SCZP można skorzystać praktycznie z dnia na dzień – zaznacza Beata Jakubik. – A jak dużym wyzwaniem jest obcowanie z osobą w kryzysie psychicznym, wiemy chyba wszyscy. To lęk o bliską osobę, poczucie osamotnienia i czasem rozpaczliwe natychmiastowe szukanie pomocy. Więc mamy dobrą wiadomość dla wszystkich: ta pomoc jest na wyciągnięcie ręki. Nie jesteście sami.
W SCZP oddano właśnie do użytku nowe, wyremontowane gabinety. Osoby w kryzysie psychicznym znajdą w nich wsparcie i na pewno będą się czuły bezpiecznie i komfortowo. Na remont czekają kolejne gabinety, a Centrum planuje również uruchomienie video-porad, gdy pacjent z różnych względów nie może dotrzeć do poradni.
Pamiętajmy: warto skorzystać z pomocy! Mamy świetnych specjalistów.
Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne: w Siedlcach (ul. Starowiejska 15, tel. 515 872 403 lub 25 632 20 61-69
wew. 399, e-mail: pzk1@spzoz-siedlce.pl) oraz w Mordach (Przychodnia Medyczna „VENA”, ul. 11 Listopada 28/30, tel. 728 319 835, e-mail: pzkmordy@spzoz-siedlce.pl).
Te adresy do Poradni Zdrowia Psychicznego warto zapamiętać:
- EZRA UKSW-Siedlce, ul. Sienkiewicza 52, tel. 690 077 702
- Przychodnia Medyczna VENA w Mordach, ul. 11 Listopada 28/30, tel. 25 888 10 92 i w Sarnakach, ul. Kilińskiego 4b, tel. 83 359 91 19 lub 690 077 702
Brawo, takiej pomocy brakowało.
Tak do informacji, Centrum działa już od ponad roku a może i dłużej.