Kilka dni temu siedleccy policjanci otrzymali informację o zaginionym seniorze w Starczewicach w gminie Korczew.
90-letni mężczyzna wyszedł z domu w kierunku rzeki Bug i przepadł bez śladu. Na szczęście dobre rozpoznanie i szybkość reakcji funkcjonariuszy pozwoliła, aby senior bezpiecznie wrócił do domu.
22 października dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach otrzymał zgłoszenie o zaginięciu 90-letniego mężczyzny, który był widziany przez sąsiadów ok. godz. 8, jak poszedł w kierunku rzeki Bug ubrany zaledwie w koszulę flanelową, spodnie, a na nogach miał klapki.
– Dyżurny na miejsce w pierwszej kolejności skierował policjantów z Komisariatu Policji w Mordach, którzy zastali zgłaszającego, który oświadczył że jest synem 90-latka i został poinformowany telefonicznie przez sąsiada że jego ojciec, który mieszka samotnie w Starczewicach, szybkim krokiem oddalił się w kierunku rzeki – mówi kom. Ewelina Radomyska oficer prasowa siedleckiej policji. – Gdy sąsiad wyszedł ze swojej posesji, to mężczyzna zginął mu z pola widzenia. Syn wraz z sąsiadami zaczęli go sami szukać, ale go nie znaleźli. Policjanci natychmiast przystąpili do poszukiwań.
– Na miejsce zostali skierowani policjanci z Posterunku Policji w Zbuczynie, przewodnik z psem służbowym, jak również policjanci wydziału kryminalnego KMP Siedlce i dzielnicowi. Powiadomiono Straż Pożarną i na miejsce udały się trzy jednostki OSP oraz jednostka Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach. Poinformowano także pogotowie. Wszyscy przystąpili do poszukiwań 90-latka – relacjonuje rzecznik.
Bardzo istotny był czas, bowiem temperatura na zewnątrz sięgała zaledwie kilka stopni na plusie, co stwarzało realne zagrożenie dla życia seniora. Dzięki dobrej znajomości terenu i rozeznaniu rejonu przyrzecznego policjanci z KP w Mordach przeszukując zarośla wzdłuż rzeki Bug dotarli do starorzecza, gdzie w odległości około 500 metrów po drugiej stronie zauważyliśmy osobę podobną do poszukiwanego. Od razu udali się z drugiej strony wsi w kierunku miejscowości Mogielnica, gdzie wzdłuż rzeki poruszał się poszukiwany 90-latek. Mężczyzna znajdował się 1,5 km od domu. Cały i zdrowy został przekazany pod opiekę syna.
Aby pomóc policji w poszukiwaniach zaginionego pamiętaj:
- przekaż pełne dane oraz cechy charakterystyczne osoby zaginionej. Jeśli składasz zawiadomienie w jednostce policji, zabierz ze sobą zdjęcie zaginionego (może być również zdjęcie w telefonie), co umożliwi jak najszybsze podanie rysopisu osoby zaginionej funkcjonariuszom policji;
- podaj dokładny ubiór zaginionego, w jakim ostatnio go widziałeś;
- ustal, gdzie w ostatnich dniach najczęściej przebywała zaginiona osoba, czy miała ulubione miejsca, w których chętnie spędzała czas sama. Wymień również osoby, u których zaginiona osoba mogła szukać schronienia oraz podaj dane osób, z którymi jest w stałym kontakcie;
- zastanów się, czy w ostatnim czasie zaginiona osoba, nie przejawiała niecodziennych zachowań, czy nie mówiła o wyjeździe, rozpoczęciu życia na nowo, jeśli tak, natychmiast poinformuj o tym funkcjonariusza przyjmującego zgłoszenie;
- przekaż informacje o chorobach osoby zaginionej, takich jak np. demencja, depresja, zaburzenia osobowości;
- nie ukrywaj niczego przed policjantem, odpowiadaj na pytania zgodnie z prawdą. Wszystkie informacje związane z osobą zaginioną i jej życiem mogą być ważne.
Należy tego Seniora otoczyć wszechstronną opieką aby nie doszło do tragedii. Oby już nigdy nie trzeba było pisać artykułów o tej osobie.
Państwo polskie nie może oszczędzać na najsłabszych.