REKLAMA
10.7 C
Siedlce
Reklama

W nocy lepiej nie choruj

Zdarza się, że mieszkańcy powiatu mińskiego muszą jechać po leki do Warszawy albo do Siedlec.

„W związku ze zmianą przepisów i odejściem od obowiązku wyznaczania dyżurów nocnych (od 1 stycznia br.) mieszkańcy powiatu mińskiego zderzyli się z ograniczeniem dostępu do aptek po godz. 22.00 ” – zwróciła uwagę Alicja Cichoń, przewodnicząca Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Mińskiego.

Burmistrz Mińska Mazowieckiego mówi, że to dramat: – Stolica powiatu musi mieć całodobową aptekę. To zadanie powiatu i występowałem do starosty z apelem, aby przywrócić nocne dyżury. Kiedy w sobotę czy niedzielę gorączkuje nam dziecko, a pod ręką nie ma żadnego leku, żeby zbić gorączkę, każdy rodzic szuka ratunku. A obecnie mieszkańcy sygnalizują nam, że muszą dojeżdżać do apteki do Warszawy lub Siedlec – opowiada Marcin Jakubowski.

Pani Barbara, mama 3-letniej Asi i 8-letniego Piotrka, zwraca uwagę, że w Mińsku Mazowieckim leki można kupić tylko do 22.00, a np. alkohol – o godzinę dłużej. (Chociaż miasto i tak wprowadziło poważne restrykcje. Od 2018 r. obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu od 23.00 do 6.00 rano – przyp. aut.). Uwagę mieszkanki przekazałem władzom miasta. – Można powiedzieć, że z jednej strony przez zakazy sprzedaży używek dbamy o zdrowie mieszkańców, a z drugiej strony ci sami mieszkańcy przez działania powiatu nie mogą mieć tego zdrowia zagwarantowanego –skomentował Marcin Jakubowski. A przecież, zdaniem burmistrza, potrzeby wcale nie są takie duże. Z powodzeniem wystarczyłaby jedna otwarta apteka w nocy czy w święta.

Krzysztof Miąsko, wiceprzewodniczący rady miasta, uważa, że porównywanie godzin sprzedaży alkoholu do godzin dyżurów aptek jest nietrafione. – Godzin dyżuru aptek nikt nie ogranicza, mało tego: chcielibyśmy wszyscy, żeby były czynne całodobowo. Natomiast sprzedaż alkoholu została ograniczona godzinowo z myślą o dobru mieszkańców oraz przeciwdziałaniu alkoholizmowi – wyjaśnia. – Ja na szczęście nie spotkałem się z sytuacją, że ktoś z mieszkańców miasta musiał jechać do apteki do Siedlec lub do Warszawy. Wiem natomiast, że pacjentom przyjmowanym na SOR jest udzielana pomoc, są podawane leki, aby nie była konieczna natychmiastowa realizacja recepty, tylko żeby taką receptę było można zrealizować w dniu następnym. Oczywiście sam jestem zwolennikiem tego, aby apteki były czynne jak najdłużej, nawet całodobowo, ale w żaden sposób nie możemy tego wymusić na przedsiębiorcach prowadzących apteki – zauważa.

Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2024 r. NFZ pokrywa koszty za dyżur w porze nocnej, czy li pełniony przez aptekę bez przerwy 2 kolejne godziny między godz.19.00 a 23.00. Kolejnych godzin dyżuru NFZ nie refunduje. – Jeżeli problem z dostępem do aptek by się nasilał i takich sytuacji byłoby dużo więcej, należałoby oczekiwać zmian przepisów na szczeblu centralnym lub wymagać zaangażowania od samorządu, który mógłby sfinansować całodobowe dyżury aptek – podpowiada rozwiązanie problemu.

Według Alicji Cichoń, rozwiązanie musi być natychmiastowe. Dlatego podjęła już w tej sprawie rozmowy z radnymi, a zwłaszcza zarządem powiatu. A ponieważ właśnie trwa procedura przygotowania projektu budżetu na 2025 r., złożyła wniosek o uwzględnienie w nim 600 tys. zł, aby wydłużyć godziny pracy aptek przez wyznaczenie dyżurów zapewniających dostęp mieszkańcom do usług całą dobę przez 7 dni w tygodniu. – Kwota ta wynika z przepisów dotyczących finansowania dodatkowych dyżurów przez NFZ oraz przez samorząd – tłumaczy.

– Problem braku aptek całodobowych, który dotknął również powiat miński, wynika z prostych powodów ekonomicznych – tłumaczy z kolei Piotr Stępień, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mińskiego. – Noc na i świąteczna praca aptek wymaga utrzymania pomieszczeń i pracowników, co wiąże się z poniesieniem przez przedsiębiorców kosztów, które nie będą pokryte przez zysk ze sprzedanych lekarstw. Zarząd powiatu zobowiązał się na wspólnym posiedzeniu komisji stałych, że rozezna sytuację powiatowych aptek i wypracuje rozwiązanie najlepsze dla mieszkańców. Rozważane jest wsparcie finansowe dla podmiotu prowadzącego aptekę. Szczegóły już niebawem zostaną przekazane mieszkańcom.

4 KOMENTARZE
  1. i biegiem do weterynarza w razie choroby;
    leczenie będzie natychmiastowe z podaniem leków, prześwietleniem, badaniem krwi, operacją…
    ps
    poza tym nie trzeba płacić podatków, darmowe jedzenie i mieszkanie, a na dodatek jeszcze ciepłe gó…no służba zbiera za bydlęciem!
    gdzie to pieskie życie?

    Odpowiedz moderated
  2. żeby tzw “jobów” nie dostali od pacjentów?
    ps
    Żyjemy w jakimś matrixie jak za PRL-u:
    leczenie – wspaniałe, władza – kochana, telewizja – prawdomówna, naród – szczęśliwy …
    a de facto:
    eutanazja Polaków, nędza, przestępczość i finansowanie obcych wojen, migrantów, media kłamią w każdym zdaniu, a naród zagryza zęby i czeka, co z tego wyniknie?

    • na służbę zdrowia nie będzie, za to musi być na wypłaty i diety polityków, podróże samolotami oraz nowe limuzyny, a plebs nie musi sie leczyć tylko płacić podatki, jesteśmy nikim we własnym kraju

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

80. lat LO w Łochowie (zdjęcia)

Liceum Ogólnokształcące w Łochowie im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie...

Kolizja na DK19: 19-latka wyprzedzała ciężarówkę

W Mszannej (gm. Olszanka) 19-latka po tym jak wyprzedziła ciężarówkę, wpadła do rowu. Jej samochód koziołkował.

Grzybiarze, uważajcie na żmije!

Dziś do redakcji zgłosił się pan Daniel z Siedlec,...

Żelków: Samochód uderzył w butlę gazową na prywatnej posesji

Na ul. Głównej w Żelkowie samochód osobowy wjechał w butlę gazową znajdującą się na prywatnej posesji.

Pobił ochroniarza podczas kradzieży alkoholu

W kwietniu na terenie jednego ze sklepów w Mińsku...

Zaginął pies w okolicach Gołaszyna – apel o pomoc w odnalezieniu Ginesa

Wczoraj (12 października) zaginął pies - chart włoski. Właściciel prosi o pomoc w odnalezieniu Ginesa.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje