„Jedz zdrowo, żyj zdrowo” – projekt społeczny uczennic z klasy 2A siedleckiego Ekonomika.
Według raportu międzynarodowego programu Cities Changing Diabetes (CCD) dotyczącego otyłości i cukrzycy młodzi Polacy zaliczani są do najszybciej tyjących w Europie. W odniesieniu do standardów WHO nadmierną masę ciała ma aż 1/3 ośmiolatków, a co piąty uczeń w wieku 11-15 lat podejmował już działania zmierzające do redukcji masy ciała. Główną przyczyną takiej sytuacji są niezdrowe nawyki żywienia, snu i aktywności fizycznej. Uczniowie zbyt często nie zjadają śniadania przed wyjściem do szkoły, w ich diecie jest za mało warzyw, a za dużo cukru. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.
Wychodząc naprzeciw tej potrzebie pięć dziewcząt z klasy 2A realizuje projekt społeczny „Jedz zdrowo, żyj zdrowo”. W ramach swojego przedsięwzięcia pokazują dzieciom i młodzieży ogromne znaczenie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej w życiu każdego człowieka. Poprzez zabawę, piosenki, warsztaty i prelekcje zachęcają do zdrowego trybu życia. Wsparcia merytorycznego udzielają im specjaliści z dziedziny dietetyki, psychologii i sportu. Ich aktywność można śledzić w prowadzonych przez nie mediach społecznościowych, takich jak facebook i Instagram, do których linki zamieszczone są poniżej:
https://www.facebook.com/groups/286205897560137/
https://www.instagram.com/jedzz_zdrowo/?utm_source=ig_web_button_share_sheet&igshid=OGQ5ZDc2ODk2ZA==
Znajdziemy tam wiele ciekawych informacji, porad, przepisów a także relacji z działań.
– Zachęcamy do obserwowania, polubienia i udostępniania treści innym – mówią dziewczyny.
Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. W skład zespołu projektowego wchodzą: Barbara Borodiuk, Klaudia Borkowska, Natalia Celińska, Karina Lebiediewa, Magdalena Mielczarz. Nauczycielem opiekunem zespołu projektowego jest Grażyna Lech.
Dobra inicjatywa dzieciaków i opiekunów.
Potrzebna jest powszechna, przystępnie podana wiedza nt. zdrowego zasilania naszych organizmów. A z drugiej strony wiedza nt. problemów zdrowotnych spowodowanych złymi nawykami żywieniowymi oraz nieodpowiednim sposobem spędzania dnia , nocy – niech ludzie wybierają, świadomie.
Profilaktyka jest dużo tańsza od leczenia.