REKLAMA
12.1 C
Siedlce
Reklama

Dziki i niebezpieczny Bug

Mieszkańcy wsi Rytele Olechny w gminie Ceranów obawiają się, że przepływający przez ich miejscowość Bug zaleje pięćset hektarów pól. Obawy rolników nie są bezzasadne. Rzeka sukcesywnie wymywa brzeg i próbuje zmienić koryto. Najgorsze jest to, że sytuacja wsi jest beznadziejna, bo żadna z odpowiedzialnych za to jednostek nawet nie planuje zapewnić im bezpieczeństwa.

Jedyna w Europie dzika rzeka, mieszkańcom Ryteli Olechnych już od wielu lat daje się we znaki. Właśnie w tej miejscowości koryto rzeki zakręca. Uderzająca o brzeg woda uszkadza go i wymywa ziemię. Koryto rzeki przesuwa się na zachód (w ciągu ostatnich pięciu lat przesunęło się już o kilkadziesiąt metrów). W miarę upływu czasu i wypłukiwania brzegu, woda uderza z coraz większą siłą. Tylko w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy koryto Bugu przesunęło się o pięć metrów. Położone przy rzece grunty uprawne z roku na rok mają coraz mniejszą powierzchnię.
Woda zabierze domy i wieś
Rolnicy obawiają się, że – jeśli rzeka nadal będzie zabierać ziemię – ucierpią nie tylko oni, ale i cała gmina.
– Ważne jest też to, że rzeka odet-nie całe pięćset hektarów gruntów w naszej miejscowości i gmina Ceranów na tym straci. Nasza gmina jest i tak już biedna, a będzie biedna jeszcze bardziej – mówi sołtys Ryteli Olechnych, Jerzy Lipka.
Roztaczana przez mieszkańców perspektywa zalania pięciuset hektarów pól jest realna. Jeśli brzeg nadal będzie się przesuwał, to w przypadku roztopów lub powstania zatoru na rzece, woda z łatwością zaleje pola w promieniu stu metrów i przerwie wał przeciwpowodziowy. Bug zaleje pola położone za wałem i połączy się z położoną kilkaset metrów dalej dziką odnogą rzeki.
Józef Składanowski to dziś osiemdziesięcioletni człowiek. Mieszka kilkaset metrów od Brzegu – w Rytelach Suchych. Jego miejscowość jest „sucha” tylko z nazwy. Przez wieś przebiega dzika odnoga Bugu. – Jeszcze trzydzieści lat temu tej odnogi tu nie było. Dwadzieścia lat temu mój dom stał dokładnie tu, gdzie teraz płynie odnoga. Musieliśmy przenosić cały dom i budynki o dwadzieścia metrów dalej – mówi pan Józef.

Wspomnienia sprzed dwudziestu lat znowu wracają. – Boimy się, że jak rzeka będzie się przesuwać coraz bliżej wałów, to w końcu je przewie. Wystarczą roztopy lub zator na rzece. Wały są już dziurawe jak sito. A potem to już od razu woda połączy się z odnogą rzeki i tych hektarów nie będzie – narzekają mieszkańcy Ryteli Suchych.
Samorząd jest bezsilny
Agnieszka Moczulska z Ryteli Olechnych jest od dwóch kadencji radną w gminie Ceranów.
– Od kiedy jestem radną, co jakiś czas temat rzeki wraca jak bumerang. Zajmujemy stanowiska, apelujemy, prosimy, ale nic się nie dzieje. Mieszkańcy są coraz bardziej zaniepokojeni – mówi radna A. Moczulska.
Wójt gminy Ceranów, Mirosław Onyszk też czuje się bezsilny.
– Możemy tylko monitować i co roku to robimy. Przyjeżdżają komisje, sprawdzają, jaki jest stan skarpy i na tym się kończy – mówi wójt.
Stanowiska i apele w tej sprawie do odpowiedzialnych służb wysyła również Rada Powiatu. One też są bezskuteczne.
Zdaniem mieszkańców okolicy, stan wałów jest fatalny. Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń wodnych, czyli zarządca wałów, zapewnia nas, że jest inaczej.
– To fakt, bobry, myszy i nornice dziurawią wały na bieżąco. Jednak my konsekwentnie te szkody usuwamy: ręcznie lub mechanicznie, w zależności od zakresu szkód – mówi dyrektor sokołowskiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, Jan Wojtkowski-Paczóski.
Kierowana przez niego placówka co roku śle wnioski do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, który odpowiada za stan brzegu Bugu. Na umocnienie brzegów potrzeba dwóch milionów złotych.
– Nie mamy takiej sumy i jeszcze długo nie będziemy jej mieć. Jak takie pieniądze trafią do naszej kasy, to z pewnością wydamy je na modernizację zbiornika wodnego w Dębem – wyjaśnia Zenon Chęć z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Dębem pod Warszawą.
Z uwagi na bardzo skromne środki finansowe, jakie otrzymujemy z budżetu państwa, wykonanie prac zabezpieczających nie jest na razie realne. Z chwilą pozyskania możliwości podejmiemy starania formalne, które zaspokoją żądania rolników z Ryteli Olechnych i okolic.
Brak dwóch milionów złotych to nie jedyny problem. Okolica Ryteli została włączona do obszaru chronionego „Natura 2000”. Pozyskanie dofinansowań unijnych na przeprowadzenie inwestycji w tym terenie byłoby bardzo czasochłonne. Dyrektor Z. Chęć zakłada, że procedury formalne zajęłyby co najmniej dwa lata. Tak długi okres starań o fundusze RZGW nie grozi. Dlaczego? Bo na razie nikt nie zamierza nawet starać się o pieniądze na umocnienie brzegu.

6 KOMENTARZE
  1. Tu problemem nie jest chyba wal przeciwpowodziowy, a podmywany brzeg rzeki. To jego należałoby umocnić na przykład faszynowa opaska ale to już jest regulacja rzeki, wymaga zezwolenia i ciężkiego sprzętu. A tak w ogóle, to Bug na pewno nie jest ostatnia dzika rzeka w Europie. W samej Polsce jest przecież jeszcze Narew i duże odcinki Wisły, nie wspominając o mniejszej Biebrzy.

  2. .
    Tu problemem nie jest chyba wal przeciwpowodziowy, a podmywany brzeg rzeki. To jego należałoby umocnić na przykład faszynowa opaska ale to już jest regulacja rzeki, wymaga zezwolenia i ciężkiego sprzętu. A tak w ogóle, to Bug na pewno nie jest ostatnia dzika rzeka w Europie. W samej Polsce jest przecież jeszcze Narew i duże odcinki Wisły, nie wspominając o mniejszej Biebrzy.

  3. Skoro pozyskanie środków unijnych jest czasochłonne to nie ma na co czekać tylko zaczać o nie wystepować. Ponadto należałoby się zastanowić nad środkami z MSWiA na likwidowanie szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi. Rozumiem, że po obfitych opadach nastepuje degradacja tej skarpy i nie jest trudno wykazać, iż zwiększa się zagrożenie dla życia, zdrowia i gospodarki człowieka. Myślę, sobie, że należy spóbowac wszystkich możliwych ewentualności i sposobów aby a jak najwiekszym stopniu zmienjszyć zagrożenie dla istniejacych możliwości. Nie ma na co czekać.

  4. Czasochłonne środki
    Skoro pozyskanie środków unijnych jest czasochłonne to nie ma na co czekać tylko zaczać o nie wystepować. Ponadto należałoby się zastanowić nad środkami z MSWiA na likwidowanie szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi. Rozumiem, że po obfitych opadach nastepuje degradacja tej skarpy i nie jest trudno wykazać, iż zwiększa się zagrożenie dla życia, zdrowia i gospodarki człowieka. Myślę, sobie, że należy spóbowac wszystkich możliwych ewentualności i sposobów aby a jak najwiekszym stopniu zmienjszyć zagrożenie dla istniejacych możliwości. Nie ma na co czekać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

  • Tagi
  • N

Najczęściej czytane

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Zderzenie w Broszkowie. Droga nieprzejezdna (aktualizacja)

Na DK2 w Broszkowie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierujący...

Dachowanie w Pruszynie (aktualizacja)

W Pruszynie doszło do zderzenia samochodów osobowych.

Porażenie prądem podczas wycinki gałęzi

13 sierpnia ok. godz. 12 w Sulejówku na ul....

26-latek zjechał z drogi i uderzył w drzewo

29 października około godziny 18.30 między Konorzatką a Adamowem...

Sędzia Krzysztof Jakubik walczy o dobre imię

Po wstrząsającej informacji o siedleckim sędzi ekstraklasy, posądzanym o...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje