REKLAMA
1.9 C
Siedlce
Reklama

Tajemnice mazowieckich kapliczek i krzyży przydrożnych – gmina Zbuczyn

 

I miejsce Wojciech Borkowski (SP im. Jana Pawła II w Zbuczynie)– kapliczka w pniu drzewa między miejscowościami Wólka Kamienna i Kwasy

II miejsce Wisława Rękawek – kapliczka w Ługach Wielkich

III miejsce Anastazja Celińska (NSP w Izdebkach Kosnach) – kapliczka w Starym Krzesku

Laureaci wchodzą do II (wojewódzkiego) etapu konkursu.

Komisja wyróżniła i zakwalifikowała do publikacji „Tajemnice mazowieckich kapliczek i krzyży przydrożnych” prace:

Jakub Perka – krzyż w Ługach Wielkich

Andrzej Wróbel – kapliczka w Dziewulach

Tomasz Kędzierski – krzyż w Borkach Kosach

Wiktoria Radzikowska – krzyż w Rzążewie

Aleksandra Sobiczewska – kapliczka przy drodze do Ostój

Klaudia Kozak – krzyż w Rzążewie

Kacper Ostapowiecz – krzyż w Krzesku Majątek

Gabriela Sprzączak – kapliczka w Tarczach

Wieczór swoją grą uświetnił Mirosław.

Projekt na terenie gminy Zbuczyn koordynowała Jolanta Szcząchor oraz wójt gminy Zbuczyn Hubert Pasiak.

 

W książce zawartych jest 50 historii powstania kapliczek i krzyży przydrożnych z terenu Mazowsza, w szczególności z gminy Zbuczyn, Sadowne, Mrozy, a także gminy Czosnów w powiecie nowodworskim oraz Warszawy. Informacje o historiach powstania kapliczek autorka uzyskała z prac konkursowych w konkursie historyczno-literackim pod tym samym tytułem. Konkursy zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej oraz włodarzy w/w gmin.

Jak opowiada Zofia Paczóska niniejsze opracowanie powstało dzięki zaangażowaniu wielu osób, które odpowiedziały na konkurs i  dotarły do historii ich najbliższej kapliczki, czy krzyża, a następnie opisały tę historię i złożyły jako pracę konkursową. Źródłem informacji dla autorów prac były przekazy osób, które budowały kapliczki (np. Wiesław Zienkiewicz – najmłodszy obrońca powstańczej Warszawy, który pokazał w terenie i w formie wspomnień opowiedział kilka historii warszawskich krzyży i kapliczek), przekazy rodzinne (dotyczy w szczególności osób, które od pokoleń szczególnie dbają o swoją rodzinną lub wiejską kapliczkę, odnawiają, dekorują, stawiają świece), przekazy najstarszych 80-, 90-letnich osób w miejscowościach, z którymi jeszcze udało się porozmawiać i dopytać o szczegóły historii. Autorzy prac weryfikowali zdobyte informacje u lokalnych historyków, czasem uzupełniali swoje historie o wiadomości dostępne w internecie, czy w wydanych już, lokalnych publikacjach. Prace konkursowe posłużyły Autorce do opracowania 50 historii mazowieckich kapliczek i krzyży.

–  Opisane historie kapliczek ubogaciły zdjęcia fotografów: Agnieszki Król i Tomasza Pawlicy, a także specjalnie namalowane przez znakomitego malarza – regionalistę Mirosława Greluka obrazy, które weszły do książki jako ilustracje. Pewnej duchowości dodały specjalnie napisane wiersze poetki z terenu powiatu siedleckiego – Marii Woźniak. Artyści ci uchwycili i zatrzymali w kadrze, na płótnie i w słowie tak charakterystyczny mazowiecki krajobraz kulturowy z jego małymi budowlami sakralnymi – mówi Zofia Paczóska.

Od niedzieli 4 grudnia Zofia Paczóska rozpoczyna cykl spotkań autorskich promujących książkę połączonych z wystawą fotograficzną Agi Król oraz Tomasza Pawlicy – zdjęcia z książki oraz wystawą malarską Mirosława Greluka – obrazy z książki: 4 grudnia Warszawa, 5 grudnia Zbuczyn, 7 grudnia Czosnów, 9 grudnia Sadowne, 11 grudnia Mrozy. Wstęp na spotkania jest wolny. Podczas spotkań wręczane będą laureatom gminnych konkursów nagrody i dyplomy. Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej ogłasza też drugi etap konkursu na najciekawszą historię kapliczki, czy krzyża przydrożnego. O jego wynikach zadecydują czytelnicy, którzy wybiorą spośród 15 historii (laureatów gminnych konkursów) tę najciekawszą. Konkurs ogłoszony jest na Feceboockowym profilu  Zofii Paczóskiej i trwa do 9 grudnia. Zwycięzcą zostanie osoba, której historia dostanie najwięcej lajków. Liczą się lajki pod historiami na profilu Zofii Paczóskiej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody: plecak, namiot i rower, które zostaną wręczone na ostatnim z cyklu spotkaniu autorskim – 11 grudnia w Mrozach. Zachęcamy do czytania i lajkowania.

 

 

2 KOMENTARZE
  1. Trochę jest inna historia kapliczki w konarze drzew w Kwasach.
    Tam poprostu byla ptasia dziupla. I figurkę Matki Boskiej postawił tam jeden z mieszkancow pobliskiego drzewa. A zniszczyło drzewo uderzenie pioruna. Na zdjęciu z lat 70 jest jeszcze pusto w dziupli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Pijany policjant spowodował kolizję i uciekł. Tropiono go z psem po polach. Będzie wydalony ze służby.

Siedlecka policja nie ma dobrej passy. Wczoraj media informowały...

Siedlce: Szalony pościg za kierowcą BMW. Staranował dwa radiowozy i ranił policjanta

Minionej nocy na ulicach Siedlec i okolicznych miejscowości odbywał...

Grzybiarze, uważajcie na żmije!

Dziś do redakcji zgłosił się pan Daniel z Siedlec,...

Tragiczny wypadek w gminie Dobre. Nie żyje 35-letnia kobieta

4 października ok. godz. 8 w miejscowości Rudzienko (gm....

Społem PSS w Siedlcach buduje bloki…

Wielu siedlczan zastanawia się, co powstanie w miejscu budynków handlowych i przystanku dla busów przy ul. Sienkiewicza, nieopodal ronda św. Andrzeja Boboli. Już wiemy! Inwestor PSS Społem planuje wybudować w tym miejscu budynek mieszkalno-usługowy.

Uderzył w przydrożne drzewo

Dziś rano przed w miejscowości Borki Kosy 27-latek uderzył...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje