W Dworze w Mościbrodach odbyły się II Potyczki Karpiowe – wydarzenie, którego celem jest popularyzacja karpia i pokazanie jego wszechstronnych możliwości kulinarnych. Organizatorem kulinarnej rywalizacji była Organizacja Producentów – Polski Karp wraz z właścicielami Dworu – Małgorzatą i Krzysztofem Borkowskimi. Konkurs poprowadził szef kuchni Kamil Klekowski.
Cztery drużyny przystąpiły do kulinarnej rywalizacji w pięknych wnętrzach Dworu, aby stworzyć potrawy, w których pierwsze skrzypce grał karp – nasza lokalna polska ryba.
– Dbamy o to, by karpie w naszych stawach były hodowane metodą tradycyjną – podkreśla Małgorzata Borkowska, właścicielka Dworu Mościbrody.
W pojedynku liczył się nie tylko smak, ale i pomysł na danie. W zmaganiach udział wzięły: drużyna dzieci hodowców karpia, Koła Gospodyń Wiejskich Wiśniew, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica w Siedlcach Szkoły oraz drużyna VIP w składzie: Barbara Biesiada-Drzazga z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Hanna Wocial – wójt gminy Jakubów, Arkadiusz Czyżewski – burmistrz miasta i gminy i Krzysztof Borkowski -przedsiębiorca, właściciel Dworu Mościbrody, prezes Zakładu Mięsnego Mościbrody i Zakładu Drobiarskiego w Stasinie.
Wszystkie drużyny przygotowywały własne pomysły dań na tę rybę – od złocistego karpia smażonego po karpia w naturalnej panierce na grzance z domowym majonezem oraz chawderem pomidorowym na wywarze z karpia, burgera z karpia z bazyliowym majonezem czy pieczeń z karpia w sosie grzybowym.
II Potyczki Karpiowe zakończyła degustacja dań konkursowych oraz wymiana kulinarnych doświadczeń. Nie obyło się także bez rozmów o hodowli karpia w stylu „slow” i zbliżającym się sezonie świątecznym. Potrawy były tak wspaniałe, że Jury Potyczek postanowiło przyznać wszystkim zespołom pierwsze miejsce!
– Zależy nam na popularyzacji karpia jako smacznej, zdrowej i przede wszystkim lokalnej ryby. Karp jest obecny w polskiej kuchni od wieków, ale od kilku sezonów przeżywa swój renesans i na nowo odkrywamy jego walory kulinarne oraz smakowe. Organizując takie imprezy, jak Potyczki Karpiowe, chcemy pokazać, że jest produktem wszechstronnym gastronomicznie i możemy go przygotować w innej wersji niż ta smażona, mocno związana z okresem świątecznym. – powiedział Kamil Klekowski, szef kuchni i juror konkursu. – Chcemy edukować osoby związane z branżą gastronomiczną, ale również konsumentów, pokazując, że karp jest rybą zdrową z natury. Łącząc tradycję z nowoczesnością, staramy się przekonać różne pokolenia, że nasza lokalna ryba świetnie sprawdzi się w daniach na każdą porę roku. Może być zarówno elementem wystawnej kolacji, jak i przekąską podczas spotkania.
Kampania Karp – Zdrowy z Natury to kontynuacja rozpoczętych w 2020 roku działań edukacyjno-promocyjnych, których celem jest budowanie świadomości społeczeństwa na temat zrównoważonej akwakultury i jej produktów – karpi. Kampanię realizuje Polski Karp Sp. z o.o. – Organizacja producentów, zrzeszająca obecnie około 80 gospodarstw rybackich w całej Polsce. Współfinansowana jest z Programu Operacyjnego “Rybactwo i Morze”.
– To było cudowne popołudnie zwłaszcza, że niespodziewanie zaproszono mnie do grupy VIP aby przyrządzić karpia w wyjątkowym towarzystwie i pod okiem doświadczonego szefa kuchni – mówi Hanna Wocial wójt gm. Jakubów. – Karp to polska ryba ,którą zazwyczaj jemy w wigilię, a na potyczkach dowiedziałam się jak na wiele sposobów można go przyrządzić w formie i o smaku, który odpowiada i małym i starszym. Ponadto dodatkowo szef kuchni pokazał jakie różnorodne dodatki można dodać do dań z karpia. Najważniejsze ,że sama z grupą VIP mogłam ugotować kotleciki z karpia oraz klopsiki podane z sosem grzybowym, a moje danie mogli próbować wszyscy uczestnicy tego spotkania w tym moja rodzina i przyjaciele. Ta forma warsztatów była bardzo oryginalna i ciekawa, że z przyjemnością wezmę w nich udział w przyszłości, a także polecę innym. Przepisy wykorzystam we własnej kuchni. Również chciałabym takie warsztaty zorganizować w swojej gminie aby promować zdrową polską rybę jakim jest karp. To było wyjątkowe przeżycie.
– To wspaniała impreza z fajną oprawą. Z wielką przyjemnością wziąłem w niej udział. Bardzo lubię ryby, mogę jeść je na śniadanie, na obiad i na kolację. Mój tata był zapalonym wędkarzem i tak wychowałem się na rybach – opowiada Arkadiusz Czyżewski burmistrz Kałuszyna. – Na imprezie chwilę przed startem drużyn dowiedziałem się, że to ja mam gotować… W domu nie gotuję, mam to szczęście, że moja żona gotuje bardzo dobrze. Danie, które robiliśmy to klopsiki w sosie grzybowym. Nigdy takich nie jadłem, przeważnie ryby jemy tradycyjnie, smażone, pieczone. Może podczas tegorocznych świąt takie klopsiki zagoszczą na świątecznym stole.
– Karpiowe Potyczki Kulinarne to doskonała inicjatywa. Jestem bardzo zadowolony, że uczniowie klas gastronomicznych naszej szkoły wystartowali i osiągnęli sukces w tych potyczkach, bo to nie tylko rywalizacja ale również nauka, nabieranie doświadczeń oraz inspiracja do rozwoju młodego adepta sztuki kulinarnej – powiedział Krzysztof Grzegorczuk dyrektor ZSP nr 3 w Siedlcach. – Ważnym aspektem tego przedsięwzięcia jest również promocja naszego rodzimego produktu jakim jest karp. Wszyscy uczestnicy oprócz walorów odżywczych mogli podziwiać dużą liczbę aranżacji kulinarnych oraz degustować potrawy z tej bardzo smacznej ryby.
materiał sponsorowany
a informacji brak