REKLAMA
1.1 C
Siedlce
Reklama

Poczuć klimat i poznać historię miasta

„Walory turystyczne miasta Siedlce” to tytuł najnowszego przewodnika po grodzie nad Muchawką. Na pewno ucieszy turystów, którzy chcieliby bliżej poznać Siedlce, jak i samych siedlczan. Jego zaletą jest to, że napisali go przewodnicy, czyli praktycy.

Promocja publikacji, wydanej przez PTTK Oddział „Podlasie” w Siedlcach, odbyła się w połowie kwietnia w Muzeum Regionalnym im. Mieczysława Asłanowicza.

Autorami przewodnicy

-Zależało nam na tym, aby stworzyć przewodnik, który spełniałby wymagania współczesnego turysty, czyli aby łatwo się z niego korzystało i żeby każdy w szybki sposób mógł dowiedzieć się tego, co go interesuje – przyznała podczas spotkania Anna Kirchner, prezes zarządu Oddziału PTTK „Podlasie” w Siedlcach. – Doszliśmy do wniosku, że aby tak się stało, nie może go opracowywać jedna osoba, tylko zespół osób, które podzielą się rolami – dodała.

Autorami publikacji są siedleccy przewodnicy PTTK: Małgorzata Borkowska, Anna Kirchner, Dariusz Kuziak, Dorota Mączka, Urszula Obrępalska, Anna Prokurat, Grażyna Wolińska, Natalia Zyśk oraz Sławomir Kordaczuk (fotografie).

Pomysł na powstanie przewodnika zrodził się przed rokiem. – Na jednym ze spotkań w kole przewodników padło hasło: powstanie nowy przewodnik. Pierwszą rzeczą, nad którą się zastanawialiśmy, była jego forma. Zdecydowaliśmy się na taką, która będzie łatwa do przeglądania i nie rozsypie się po intensywnej lekturze, stąd jest na kółeczkach. Napisany jest dużą czcionką, ma sporo aktualnych i interesujących ilustracji – zaznaczył Dariusz Kuziak, nasz redakcyjny kolega. Jak zauważył, zaletą przewodnika jest to, że pisali go przewodnicy, czyli praktycy.

Z przewodnika turysta dowie się o najważniejszych wydarzeniach z dziejów Siedlec, pozna lokalne zabytki i wiele cennych obiektów. -Decyzja o wydaniu przewodnika zbiegła się w czasie z otwarciem po rewitalizacji parku „Aleksandria ”. Dlatego w naszej publikacji poświęciliśmy siedleckiemu parkowi sporo uwagi. Znalazło się w nim kilka klimatycznych zdjęć tego miejsca zwrócił uwagę D. Kuziak.

Znani siedlczanie

W przewodniku zamieszczono również galerię znanych i mniej znanych siedlczan. – Siedlce są bogate, jeśli chodzi o ludzi zasłużonych dla kultury, oświaty, nauki – podkreśliła A. Kirchner. I wspomniała o wizycie w Centrum Informacji Turystycznej gości z Kołobrzegu, którzy szukali śladów urodzonego w Siedlcach Jana Frankowskiego, bibliotekarza i krajoznawcy, którego imię nosi oddział PTTK w Kołobrzegu oraz jedna z ulic. W wykazie znaleźli się także m.in. pochodzący z Siedlec, o czym zapewne nie każdy wie, dziadek i ojciec noblistki Marii Curie-Skłodowskiej.

-Do walorów turystycznych zaliczyliśmy siedlczan, bo nie jest wykluczone, że jakiś fan piłki nożnej chciałby przyjechać do Siedlec śladami Artura Boruca albo ktoś, kto poszukuje korzeni znanych aktorów, śladami Jacka Woszczerowicza podkreślił D. Kuziak. – Jeśli ludzie z Kołobrzegu przyjeżdżają do Siedlec i szukają korzeni osoby, o której my nie wiemy, to świadczy o tym ,że mamy pewnego rodzaju walory, których sobie sami nie uświadamiamy – zwrócił uwagę współautor przewodnika.

-W publikacji nie zabrakło informacji o tym, co można zobaczyć w siedleckich muzeach i galeriach. Zaprezentowano pomniki i tablice znajdujące się w mieście. Potrzebne informacje znajdą także ci, którzy lubią aktywny wypoczynek. Zaglądając do przewodnika, poznamy również adresy lokali gastronomicznych, w których, po intensywnym zwiedzaniu miasta (i nie tylko), można smacznie zjeść.

-Czy zdradziliśmy wszystkie informacje o Siedlcach? Na pewno nie. Myślę, że ciągle warto udać się z przewodnikiem po mieście, a naszą publikację mieć w domu i od czasu do czasu do niej zaglądać, aby pewne rzeczy sobie utrwalić – podkreślił D. Kuziak.

Na koniec spotkania podziękowania autorom, którzy swoją pracę wykonali społecznie, wręczyli prezes Anna Kirchner i Jerzy Chromik, wiceprezes zarządu PTTK w Siedlcach.

Przewodnik można kupić w Centrum Informacji Turystycznej na Pięknej 7 w Siedlcach.

12 KOMENTARZE
  1. Ciekawe, ze całe to towarzystwo to elektorat liberalno-lewicowy, czyli opozycja względem naszego neo Prezydenta miasta Siedlce.

    Odpowiedz moderated
    • A jak oceniasz pod tym katem załogę sklepu Biedronka na ul. Rynkowej, jaki to elektorat? A dzisiejsza zmiana na siedleckim SOR’ze, co o nich powiesz?. Masz oryginalne przemyślenia, może się nudzisz?

      Odpowiedz moderated
      • To Ciekawska już coś znalazła, żeby się przyczepić i poczuć dobry klimat Siedlec.
        Akurat u nas dbamy o klimat, kopciuchów prawie nie ma to i jest czym oddychać.
        Gorzej z poznawaniem historii i z nauczaniem według nowych programów 🙁

        Odpowiedz moderated
  2. Nie tylko w Siedlcach można poczuć klimat miasta, bo w całej Polsce doskonale działa Ministerstwo Klimatu na czele z minister Hennig Kloską. Dziękujemy za dbanie o dobry klimat w miastach i na wsi,

    Odpowiedz moderated
  3. Jeżeli ” jakiś fan piłki nożnej chciałby przyjechać do Siedlec śladami Artura Boruca” to dlaczego nie zrobić wycieczki śladami słynnych Braci Mroczek ? To bardzo wybitni aktorzy znani z popularnego serialu.

    Odpowiedz moderated
    • kiedyś w Siedlcach bardzo znanymi postaciami byli: pani Kapuścińska, pani Jońska i pan Ciuchcia…
      więc może ich ślady też gdzieś odnajdziemy?

      Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

20-lecie Zespołu Ludowego „Wiśniewiacy” (zdjęcia)

Jest to niewątpliwie wizytówka Wiśniewa. Skupia ludzi o otwartej...

Zygmunt Krasowski z Wyroząb pobił „buraczany rekord”

Bicie „buraczanego rekordu” trwa w najlepsze! Burak ćwikłowy wyhodowany...

Zatrzymali pirata drogowego

Kierujący volvo nie zauważył znaku "obszar zabudowany". W Mokobodach 18...

Hieny cmentarne ruszyły na łowy… Złodzieje ukradli wiązankę spod Krzyża Katyńskiego

-Jest mi po prostu przykro. To była skromna biało-czerwona...

Ruszają zapisy drużyn na Łukowską Ligę Halowej Piłki Nożnej

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łukowie rozpoczyna przyjmowanie zapisów...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje