REKLAMA
12.3 C
Siedlce
Reklama

Piękno i tradycja

W ostatni weekend Siedlce były najbardziej egzotycznym polskim miastem. Takie wrażenie odniósł każdy, kto widział występy artystów ludowych z Bałkanów czy Izraela.

Zespół Mlodost z Bułgarii

Kiedy włączamy kanał telewizyjny „Travel”, patrzymy na egzotykę jak przez szybę, czyli bez szczególnych emocji. Inaczej jest, gdy te same obrazki możemy zobaczyć na żywo. Wtedy robią na nas dużo większe wrażenie. W ostatnich dniach, dzięki odbywającemu się już po raz piętnasty Międzynarodowemu Festiwalowi Pieśni, Tańca i Folkoru, siedlczanie mieli wiele takich okazji. Od 1993 roku członkowie goszczących na MFPTiF zespołów nie tylko przybliżają Polakom folklor swoich krajów i regionów, ale też poznają naszą spuściznę. Te coroczne spotkania stały się dla mieszkańców Siedlec i regionu znakomitą okazją do osobistego kontaktu z tradycją i kulturą świata. 

Zespół Sabinovcan ze Słowacji

W tym roku publiczność z dużym zaciekawieniem obserwowała występ grupy „Jaffra”, prezentującej folklor palestyński – i tu ciekawostka – pod flagą Izraela. Z wielką życzliwością powitała Słowaków (z zaprzyjaźnionego Sabinova) oraz zespoły polonijne. Potrafiła też docenić piękny folklor bałkański. Ale chyba najbardziej oczekiwała na występ ZPiT „Chodowiacy”. W drugim dniu festiwalu zespół Bożeny Wojciuk dał jeden z dwóch zaplanowanych na ten rok koncertów jubileuszowych z okazji swego 35-lecia (drugi odbędzie się we wrześniu). Jednak już ten lipcowy okazał się bardzo udany. Co ciekawe, również widownia mogła pośpiewać i potańczyć. Zorganizowano bowiem otwarte lekcje śpiewu i tańca ludowego, a w roli nauczycieli obsadzono zespoły z: Bułgarii, Słowacji, Białorusi oraz naszych „Chodowiaków”. Ale to nie jedyna taka atrakcja. Program tegorocznego festiwalu uzupełniał szeroki wachlarz imprez towarzyszących. Zorganizowano warsztaty dla młodzieży polonijnej z Białorusi i Ukrainy, która poznawała polskie: tańce narodowe, pieśni, piosenki ludowe i popularne, których nie znała, oraz doskonaliła te, które już wcześniej umiała.

Zespół Lechici z Grodna

W wybranych zajęciach uczestniczyli studenci i nauczyciele z zagranicy, słuchacze Letniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego, zorganizowanej w tym czasie przez Akademię Podlaską w Siedlcach. Z okazji jubileuszu można było też obejrzeć wystawę fotograficzną „Kultura i tradycja – zrozumienie i porozumienie”, dokumentującą czternaście dotychczasowych edycji imprezy. A było co pokazać i czym się pochwalić. Wszak w dotychczasowych Festiwalach wzięło udział 150 zespołów z 5 kontynentów. Siedlce gościły rozśpiewanych i roztańczonych: Eskimosów, Hindusów oraz Maorysów. W ramach XV Festiwalu odbył się też filmowy wieczór retrospektywny, prezentujący najciekawsze koncerty i widowiska. Dzięki niemu można było z łezką w oku powspominać czasy, kiedy zespołem „Chodowiacy” opiekowała się jeszcze Alicja Siwkiewicz.

Zespół Chodowiacy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

  • Tagi
  • N

Najczęściej czytane

Staczający się autobus przygniótł mężczyznę

Przed godz. 13 w Mokobodach kierujący autobusem próbował zatrzymać...

Zginął młody mężczyzna. Wybuchy w stodole – nowe fakty!

W pożarze drewnianej stodoły w Ryczycy (gm. Kotuń) zginął 20-letni...

Ostatnie pożegnanie Artura Kozłowskiego

Znana jest już data uroczystości pogrzebowych Artura Kozłowskiego -...

Siedlce: Maszyna przycisnęła pracownika

26 sierpnia na terenie jednego z zakładów pracy w...

Kontrowersyjne „alkotubki” – alkohol w opakowaniach przypominających musy dla dzieci

W polskich sklepach pojawiły się alkohole sprzedawane w tubkach,...

Śmiertelne zderzenie w Mlęcinie (aktualizacja)

18 czerwca ok. godz. 18 w miejscowości Mlęcin na skrzyżowaniu drogi powiatowej 2212W Jakubów-Dobre z drogą gminną doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje