REKLAMA
15.5 C
Siedlce
Reklama

Gimnazjum z historyczną duszą

Gimnazjum nr 3 im. Józefa Piłsudskiego w Łukowie, kontynuujące edukacyjne tradycje placówek, będących jego protoplastami, tj. Powszechnej Szkoły Kolejowej i Szkoły Podstawowej nr 3, zorganizowało 19 marca, w dzień imienin swego patrona, jubileusz 95-lecia placówki. Historia „Trójki” to ważna część dziejów miasta.

Pierwsze wzmianki o Powszechnej Szkole Kolejowej, organizacyjnie i finansowo wspieranej przez Koleje Państwowe, pochodzą z 1919 r., kiedy to łukowskie Koło Związku Kolejarzy oraz Wydział Szkolny Warszawskiej Dyrekcji Kolei Państwowych zaczęły starania o uruchomienie placówki. Miały do niej uczęszczać dzieci łukowskich kolejarzy. […]

Więcej w papierowym i e-wydaniu „TS” nr 13.

Piotr Giczela

Początkowo lekcje zorganizowano w prywatnym budynku Hilarego Sobola przy al. Kościuszki 5. Kierownikiem szkoły został Stanisław Kruczek (po latach zmienił nazwisko na Wirski).

Nauczyciele, oprócz pensji państwowych, otrzymywali dodatki kolejowe. Zarabiali więc więcej niż pedagodzy z innych szkół działających w mieście. Mieli też bilety zniżkowe na podróże pociągami.

W 1922 r. placówkę przemianowano na powszechną i kupiono działkę pod budowę własnego gmachu szkolnego, ale budowa rozpoczęła się dopiero w 1925 r. Przez cały ten czas 7-klasowa szkoła, do której uczęszczało niemal 500 uczennic i uczniów, mieściła się w wynajmowanych budynkach. Z uczniami pracowało 15 nauczycieli.

Do nowo oddanego do użytku gmachu, szkołę przeniesiono 15 listopada 1926 roku. Budynek poświęcił ks. bp. Henryk Przeździecki. Placówka otrzymała imię Józefa Piłsudskiego.

Z bardzo ciekawie zapisaną historią szkoły można zapoznać się, zgłębiając starannie prowadzone przez kolejne dziesięciolecia szkolne kroniki. Są one przechowywane w obecnym Gimnazjum. Ich obszerne fragmenty, a także zdjęcia, można również zobaczyć na stronie internetowej Gimnazjum.

Obecnie w Gimnazjum nr 3, którego dyrektorem jest Sławomir Różalski, w 15 oddziałach uczy się 346 uczennic i uczniów. Z młodzieżą pracuje 36 nauczycieli. Z dawnego budynku, który aż dwukrotnie zamieniany był na szpital polowy,  pozostało niewiele, ponieważ został w większej części zburzony podczas hitlerowskich bombardowań. Gdy po zakończeniu II wojny światowej władze miejskie Łukowa postanowiły odbudować gmach szkolny, zachowano charakterystyczne elementy portalu głównego wejścia.
Józef Piłsudski w czasach PRL stał się osobą niepopularną. O patronie szkoły zapomniano (choć placówki nigdy nie pozbawiono imienia). Zakryto też zachowaną w westybulu tablicę z wyrytą nań dedykacją, uzyskaną dla szkoły od Marszałka. „Powrót” patrona i tablicy nastąpił w latach 90. XX w.

Z okazji jubileuszu szkolna społeczność wraz z rodzicami z Rady Rodziców uczestniczyła we mszy św. Później w szkole odbyła się uroczysta akademia.

„Trójka”, po I LO im. T. Kościuszki, jest najstarszą łukowską szkołą, działającą w zasadzie nieprzerwanie (za wyjątkiem lat wojny i okupacji) od czasu utworzenia.

Piotr Giczela

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Śmiertelny wypadek w miejscowości Sionna! Droga nieprzejezdna! (aktualizacja)

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło kilkadziesiąt minut temu...

Na Zalewie Karczunek trwają poszukiwania mężczyzny (aktualizacja)

W Kałuszynie na Zalewie Karczunek strażacy poszukują mężczyzny, który...

Miał prawie 4 promile alkoholu

Pijany kierował samochodem, który uderzył w słup. 22 września o...

Ostatnie pożegnanie Artura Kozłowskiego

Znana jest już data uroczystości pogrzebowych Artura Kozłowskiego -...

15-latka z Mińska odnaleziona na Śląsku

Odnalazła się zaginiona 15-latka z Mińska Mazowieckiego. W sprawie...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje