REKLAMA
9.6 C
Siedlce
Reklama

Kontrowersyjna nominacja

17 kwietnia papież Benedykt XVI mianował arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia arcybiskupem metropolitą gdańskim. Ingres dotychczasowego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej do Archikatedry Oliwskiej odbędzie się 26 kwietnia. Nominacja arcybiskupa S. L. Głódzia wywołała wiele emocji i komentarzy.

Kandydatura abpa Głódzia wywołała sprzeciw w Gdańsku. Nieoficjalnie wiadomo, że również abp Tadeusz Gocłowski w specjalnym piśmie do Watykanu wyjaśniał, że z racji społecznych i historycznych archidiecezja gdańska potrzebuje biskupa o innym modelu duszpasterskim, niż ten, który reprezentuje abp Głódź. Przeciwko tej kandydaturze ostro wypowiadał się także były prezydent Lech Wałęsa. Krytykował ją Paweł Huelle. Popierał natomiast ks. prałat Henryk Jankowski. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski ma wobec nominacji abpa Głódzia mieszane uczucia. Za nieodpowiednie uważa jego kontrowersyjne komentarze na temat lustracji czy nominacji na stanowisko metropolity warszawskiego abp. Stanisława Wielgusa.


Arcybiskupowi S. L. Głódziowi zarzuca się: eurosceptycyzm, sympatie dla Radia Maryja, upolitycznianie Kościoła oraz model duszpasterski, ukształtowany w okresie, gdy był biskupem polowym Wojska Polskiego. 

Trzyosobowe prezydium episkopatu apelowało z kolei o uszanowanie autonomii Kościoła w wyborze przez papieża biskupów diecezji, choć dyskusja dotyczyła kandydata na metropolitę gdańskiego, a nie osoby już wyznaczonej przez Watykan.


O nominacji abpa S. L. Głódzia na metropolitę gdańskiego tak mówi z kolei również sympatyzujący z Radiem Maryja bp drohiczyński, Antoni Pacyfik Dydycz.   

"Bardzo się cieszę, że ks. abp gen. dyw. w stanie spoczynku Sławoj Leszek Głódź został powołany przez Ojca Świętego Benedykta XVI na nowego metropolitę gdańskiego. Wszystko zawierzamy Panu Bogu. Ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź posiada bardzo wiele wspaniałych kwalifikacji. Przy okazji tej nominacji na metropolitę gdańskiego należy przypomnieć o jego wielkim zaangażowaniu w sprawy rodzącej się i działającej w Białymstoku "Solidarności", przed stanem wojennym, podczas niego i po nim. Teraz będzie pełnił posługę w Gdańsku – stolicy "Solidarności".


Gratuluję z całego serca ks. abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi. Będąc biskupem polowym, a następnie biskupem warszawsko-praskim, doskonale poznał sytuację Kościoła w Polsce, wie, jakie są możliwości i jakie zagrożenia. Bardzo ceniony był także przez Ojca Świętego Jana Pawła II już wtedy, kiedy pracował w Kongregacji do spraw Kościołów Wschodnich.
Zawsze jest otwarty na różne działania, inicjatywy, wyzwania. Podejmując misję na Wybrzeżu, w Gdańsku, na pewno swoim ojcowskim duszpasterstwem ogarnie ludzi morza.


Negatywne głosy, które pojawiły się w odniesieniu do tej nominacji, nie powinny zasmucić, one ukazują nam, jak bardzo trzeba być roztropnym, nie ulegać presji. Musimy pracować nad tym, aby katolicy jeszcze bardziej zrozumieli sens słów Chrystusa wypowiedzianych do apostołów: "Idźcie na cały świat i nauczajcie". To Chrystus Pan mówi przez Benedykta XVI do ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia: idź do Gdańska. Życzę księdzu arcybiskupowi nominatowi, aby to wspaniałe dziedzictwo wypracowywane przez wieki od czasów św. Wojciecha otworzyło się na jego przyjęcie. Sądzę, że po kilku tygodniach ludzie zrozumieją, jaki dar otrzymali w osobie tak wielkiego pasterza, i będzie się im wydawało, że jest z nimi od zawsze".
not. Małgorzata Bochenek, Nasz Dziennik, 18 kwietnia, Wszystko zawierzamy Bogu


Sławoj Leszek Głódź (ur. 13 sierpnia 1945 r. w Bobrówce) w latach 1991-2004 był biskupem polowym Wojska Polskiego. Od 2004 r. pełnił funkcję biskupa ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej*. Jest związany z Radiem Maryja i Telewizją Trwam, na antenie których często występował. Hasłem jego biskupiej posługi są słowa: Milito pro Christo – Walczę dla Chrystusa.

Abp Leszek Sławoj Głódź jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Stoi również na czele Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, a także Zespołu ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja. Do 9 maja 2005 był delegatem Konferencji Episkopatu Polski do opieki duszpasterskiej nad harcerstwem.Od  14 marca 2007 współprzewodniczy Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.


W 1964 r. rozpoczął studia w białostockim Seminarium Duchownym, skąd w trzecim roku nauki powołano go na dwa lata do wojska. Przez rok służył w kompanii kleryckiej w 32. Budziszyńskim Pułku Zmechanizowanym w Kołobrzegu oraz rok w Mazurskiej Brygadzie Saperów w Podjuchach koło Szczecina. Miał specjalizację sapera pontoniera.


W czasie służby w Kołobrzegu był w kompanii liniowej. Uczestniczył w ćwiczeniach, wyjeżdżał na poligon. Kompanie kleryckie miały specjalne regulaminy i podlegały szczególnej indoktrynacji politycznej. W każdej drużynie alumnów było dwóch aktywistów młodzieżowych – oficerów politycznych.


Służył w tym samym plutonie i w tej samej drużynie, co obecny biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Henryk Tomasik, który zajmował łóżko nad klerykiem Głódziem. Spali na siennikach i nosili flanelowe onuce.


Święcenia kapłańskie otrzymał 14 czerwca 1970 r. z rąk bpa Henryka Gulbinowicza. W 1984 r. otrzymał godność prałata. Po przywróceniu 21 stycznia 1991 r. ordynariatu polowego w Polsce, ks. prałat Głódź został mianowany przez Ojca Świętego biskupem polowym Wojska Polskiego, z siedzibą tytularną w Bettonie we Włoszech. 23 lutego tegoż roku w bazylice jasnogórskiej przyjął święcenia biskupie z rąk kard. Józefa Glempa, a dzień później odbył – z ceremoniałem wojskowym – uroczysty ingres do katedry polowej w Warszawie.

17 lipca 2004 roku biskup polowy został podniesiony przez Jana Pawła II do godności arcybiskupa "ad personam". Odebrał tę nominację jako "uznanie Papieża dla pracy duszpasterskiej całego ordynariatu. (na podst. tekstu  Abp Leszek Sławoj Głódź, biskup warszawsko-praski, KAI)

 

Po ogłoszeniu nominacji abp. Głódzia powstał wakat w diecezji warszawsko-praskiej. Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej”, jest już trzech kandydatów: Marek Jędraszewski oraz biskupi pomocniczy warszawski Piotr Jarecki i wrocławski Edward Janiak.

* Diecezja warszawsko-praska obejmuje m.in. tereny w dorzeczach Wisły i Bugu, ograniczone od wschodu Kałuszynem, Latowiczem, Pniewnikiem, Urlami, a od południa Kołbielą.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

W nocy lepiej nie choruj

Zdarza się, że mieszkańcy powiatu mińskiego muszą jechać po...

80. lat LO w Łochowie (zdjęcia)

Liceum Ogólnokształcące w Łochowie im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie...

87-latek z Siedlec liczył na szybki zysk, inwestując w ropę naftową

Siedlecki senior, skuszony „szybkim i pewnym zyskiem”, zainwestował oszczędności...

Grzybiarze, uważajcie na żmije!

Dziś do redakcji zgłosił się pan Daniel z Siedlec,...

Pijany i bez prawa jazdy wpadł podczas akcji „Trzeźwy poranek” w powiecie łukowskim

Na terenie powiatu łukowskiego odbywała się policyjna akcja „Trzeźwy...

Kolizja na DK19: 19-latka wyprzedzała ciężarówkę

W Mszannej (gm. Olszanka) 19-latka po tym jak wyprzedziła ciężarówkę, wpadła do rowu. Jej samochód koziołkował.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje