Kiedy kompletujemy domowe urządzenia AGD, co chwilę trafiamy na kolejne dylematy. Zastanawiamy się, jaka pojemność lodówki będzie wystarczająca dla naszej rodziny, a także czy jest nam potrzebna kuchenka mikrofalowa. Nie inaczej jest ze sprzętem, bez którego obecnie coraz więcej osób nie wyobraża sobie życia – ze zmywarką.
Oszczędza czas, nerwy, a jak się okazuje, również wodę. Jeśli zdecydujemy się na model do zabudowy, sprzęt będzie schowany za blatem i nie zaburzy estetyki pomieszczenia. Ale jak wybrać najlepszą zmywarkę do zabudowy? Na jakie parametry zwrócić uwagę?
Pojemność
W jaki sposób obliczyć, jaka pojemność zmywarki będzie wystarczająca? Wszystko zależy nie tylko od liczby domowników, ale też tego, jak często i dużo gotujecie. Najczęściej producenci w specyfikacji sprzętu podają informację, ile kompletów naczyń mieści dany model. Za komplet naczyń dla jednej osoby uważa się:
-
duży talerz,
-
głęboki talerz,
-
talerz deserowy,
-
szklankę,
-
filiżankę,
-
kieliszek na wino,
-
komplet sztućców, czyli nóż, widelec oraz dużą i małą łyżkę.
Na rynku znajdziemy zmywarki mieszczące od 8 do nawet 15 kompletów naczyń.
Energooszczędność
Klasy energetyczne zmywarek są podawane od najwyższej (A+++) do najniższej (G). Zdecydowanie warto postawić na model opatrzony literą A. Już w rocznym rozliczeniu można zauważyć dużą różnicę w wysokości rachunków za energię. To też jedyny wybór dla osób dbających o ekologię. Im mniejsze zużycie energii, tym mniejszy negatywny wpływ na środowisko generujemy.
Przykładem ciekawej energooszczędnej zmywarki jest model BOSCH (dowiedz się więcej o zmywarce BOSCH SMV 46KX02E) z klasą A++. Mieści aż 13 kompletów naczyń, a zużycie przez nią wody w jednym cyklu wynosi zaledwie 7,5 litra.
Zużycie wody
Jeśli chodzi o zużycie wody – już dawno rozprawiliśmy się z mitem mówiącym, że zmywarki pobierają o wiele więcej wody niż my sami zużywamy podczas ręcznego zmywania. Jedno mycie naczyń w zlewie to około 40 litrów wylanej wody. W przypadku obecnych na rynku zmywarek zużycie najczęściej nie przekracza 9 litrów na cały cykl pracy.
Martwisz się, że duża zmywarka pobierze o wiele więcej wody od małej? To nie do końca prawda. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami nie są zbyt duże. Najczęściej zużycie wynosi od 6 do maksymalnie 9 litrów. Niektóre sprzęty pozwalają zaoszczędzić jeszcze bardziej. To za sprawą cyklu ½ mycia, do którego urządzenie pobiera odpowiednio mniej wody. Sprawdź polecane zmywarki do zabudowy – wśród nich znajdziesz te najbardziej oszczędne.
Programy
Nie mniej ważne od technicznych parametrów zmywarki są programy mycia, jakie oferuje dany sprzęt. Często można dobrać je do własnych preferencji, by zmywanie było jeszcze szybsze, wygodniejsze i efektywniejsze. Jakie programy możemy znaleźć w zmywarkach?
Program automatyczny
Podstawowa funkcja dostępna w każdej zmywarce. Nie musisz martwić się o samodzielne dobieranie temperatury czy ilości wody – urządzenie po włączeniu zrobi to za Ciebie.
Program cichy
Obecny w części modeli (zobacz zmywarkę BOSCH SPV 45MX02E, wyposażoną w ten program) program cichy sprawdzi się, gdy późno przypomnisz sobie o brudnych naczyniach lub po prostu gdy nie lubisz hałasujących sprzętów.
Program delikatny
Wybierany do kruchych naczyń, takich jak szklanki, kieliszki czy delikatne filiżanki. Zmywarka ustawia dosyć niską temperaturę i dobiera mniej gwałtowne ruchy wody, by nie zniszczyć naczyń.
Program intensywny
Warto włączać go, kiedy mamy mocno zabrudzone naczynia. Zostaną one umyte przy użyciu wyższej temperatury (np. 60°C) i dłużej namaczane, by usunąć nawet mocno zaschnięte resztki jedzenia.