REKLAMA
12.7 C
Siedlce
Reklama

Odkrywamy talenty – konkurs plastyczny dla osób z niepełnosprawnościami

– Sztuka uwalnia, pozwala z jednej strony oderwać się od dnia codziennego, a z drugiej – odkryć w sobie nieznane umiejętności. Stąd pomysł na konkurs plastyczny, który jest skierowany do amatorów. Wiele osób tworzy relaksacyjnie dla siebie, przez to znane są tylko w swoim środowisku. Czas pokazać się szerszemu gronu – mówi marszałek Adam Struzik, który objął konkurs swoim honorowym patronatem.

UWOLNIENI PO PANDEMII

Tegoroczny konkurs plastyczny to kontynuacja inicjatywy rozpoczętej w 2019 roku.

Monika Parapura (Caritas Diecezji Siedleckiej warsztat terapii zajęciowej w Skórcu) w 2019 r. I miejsce za pracę „Katedra pod opieką moich skrzydeł”.

– Ostatnie lata kojarzą się z zamknięciem, zblokowaniem. Wiemy, że wiele organizacji i instytucji nie funkcjonowało w tradycyjny sposób. Efektem konkursu ma być wystawa, ukazująca nagrodzone prace, dlatego przeczekaliśmy czas zamknięcia i ponownie chcemy nagrodzić tych, którzy mają potrzebę wyrażania siebie przez sztukę. Zależy nam przede wszystkim na ośmieleniu uzdolnionych osób z niepełnosprawnościami – podkreśla Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Konkurs już na stałe przybrał nazwę „Odkrywamy talenty”, ale tegorocznym hasłem przewodnim jest „Moja wolność”.

– To bardzo inspirujący temat przewodni. Dla jednych w kontekście wydarzeń z ostatnich lat, dla innych w aspekcie osobistym. Jestwymowny i niejednoznaczny. Sztuka z założenia nie ogranicza. Dlatego zachęcam do udziału w tak pomyślanym konkursie plastycznym – dodaje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

– Magda Dończyk (Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Mińsku Mazowieckim) w 2019 r. I miejsce za rzeźbę „Odpoczynek pod wierzbą”

RÓŻNE FORMY DOZWOLONE

W konkursie można przesłać pracę w jednej z czterech kategorii. Pierwszą z nich jest „Malarstwo i Witraż”, w której prace mogą być wykonane np. pastelami, gwaszem, olejem na dowolnym podłożu (np. płótno, papier, tkanina, szkło, płyta). Druga z kategorii to „Rysunek i Grafika”. Rysunki mogą być wykonane np. ołówkiem, węglem, piórkiem lub mazakiem, natomiast dla grafiki zostały przewidziane techniki powtarzalne np. drzeworyt i linoryt. „Rzeźba Kameralna i Płaskorzeźba” dopuszcza tworzenie w drewnie, ceramice, kamieniu i technikach mieszanych, natomiast w ostatniej kategorii „Tkanina i Aplikacja” mogą być to hafty wykonane różnorodną techniką, gobeliny, makaty.

Michał Gos (Warszawski Oddział Terenowy Krajowego Towarzystwa Autyzmu – warsztaty terapii zajęciowej) III miejsce w 2019 r. za rzeźbę „Panorama Starego Miasta w Warszawie od strony Wisły”

W każdej z kategorii zostaną wyłonione trzy pierwsze miejsca. Oceny dokona powołana w tym celu komisja, w skład której wejdą również osoby związane ze sztuką. Wręczenie nagród odbędzie się 1 grudnia, podczas gali kończącej konkurs.

– Dzielenie się dobrem to jedno z naszych podstawowych zadań, jakie stawiamy przed sobą. Chcemy z jednej strony dzielić się przykładami osób utalentowanych, choć niekiedy skromnych Z drugiej – planujemy nadesłane prace przekazać w imieniu samorządu województwa do wybranych sztabów WOŚP na Mazowszu. Niech cieszą innych i pomnażają dobro – podsumowuje Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

– Sztuka to wartość dodana w życiu każdego człowieka, a tym bardziej u osób z niepełnosprawnościami. Prace, które wykonują nasi podopieczni na zajęciach, to wielka przyjemność dla nich samych, jak i ich opiekunów. Możliwość ich pokazania
szerszej publiczności i zdobycie uznania jury jest największą motywacją i radością dla nich samych – mówi Beata Mańkowska, kierownik WTZ w Skórcu.

Halina Krzciuk i Krzysztof Rdzanek (Katolickie Stowarzyszenie „Serce dla Serc” w Jasionnie Środowiskowy Dom Samopomocy, pow. białobrzeski) za „Mój dom – tam gdzie mogę być sobą”;

JAK ZGŁOSIĆ SIĘ DO KONKURSU?

Wszelkie szczegóły, dotyczące wymiarów prac, a także sposobu ich oznaczenia są opisane w regulaminie konkursu, dostępnym na stronie: https://mcps.com.pl/kategoria/konkurs-plastyczny/. Również tam znajduje się formularz, który musi być dołączony do zgłaszanej pracy konkursowej. Prace można dostarczać do 18 listopada 2022 roku do siedziby Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej przy ul. Grzybowskiej 80/82 w Warszawie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zmarł Artur Kozłowski

20 września 2024 r. zmarł Artur Kozłowski właściciel i...

Społem PSS w Siedlcach buduje bloki…

Wielu siedlczan zastanawia się, co powstanie w miejscu budynków handlowych i przystanku dla busów przy ul. Sienkiewicza, nieopodal ronda św. Andrzeja Boboli. Już wiemy! Inwestor PSS Społem planuje wybudować w tym miejscu budynek mieszkalno-usługowy.

Zginął kierujący fiatem. Zderzenie na S17

11 lipca o godz. 17.09 na drodze technicznej przy...

Ojciec zamordowanego 14-latka aresztowany

Jak podaje TVN24, siedlczanin podejrzewany o zamordowanie 14-letniego syna...

Zarzut zabójstwa i tymczasowy areszt dla matki dziecka, którego ciało znaleziono w śmietniku w Brzezinach

Sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące wobec 18-letniej...

W Siedlcach ósmoklasiści z katolickiej szkoły zdeklasowali rywali

Która z siedleckich szkół najlepiej wypadła podczas egzaminów ósmoklasistów? Katolicka szkoła Podstawowa im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki (przy Sokołowskiej) zdeklasowała wszystkich ze średnią 85,18%!mario

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje