REKLAMA
23.5 C
Siedlce
Reklama

Złote Jacki rozdano. Czas podsumowań (zdjęcia)

W Muzeum Regionalnym w Siedlcach odbyła się uroczystość wręczenia nagrody Złotego Jacka za 2023 rok, która znalazła się w programie Festiwalu Nauki i Sztuki.

Kapituła nagrody Złotego Jacka przyznała statuetki w trzech kategoriach: za osiągnięcia naukowe za osiągnięcia artystyczne, oraz za działalność popularyzatorską nauki i kultury związanej z naszym regionem.

Kapitułę reprezentują: Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Brama” i Muzeum Regionalne w Siedlcach.

W pierwszych edycjach przyznawania nagrody były wręczone jedynie dyplomy honorowe, a w 2001 r. pojawiły się statuetki Złotego Jacka.

– Nagroda wrosła już w krajobraz kulturalny regionu, miasta i jest postrzegana dobrze – mówił Tadeusz Boruta prezes STN – Jest cenna, bo co roku przyznajemy jedynie trzy takie statuetki, więc nawet przez tych 20 parę lat laureatów wielu nie mamy. Staramy się nie dewaluować nagrody dbać o jej wartość i doceniać wartościowe osoby.

W kategorii osiągnięcia naukowe nagrodę otrzymał prof. dr hab. Mirosław Minkina.

Profesor jest znany jako rektor Uniwersytetu w Siedlcach, a mniej trochę wspomina się o jego działalności naukowej dotyczącej bezpieczeństwa międzynarodowego, co w ostatnim okresie jest bardzo ważne szczególnie w kontekście obecnie toczącej się wojny w Ukrainie. Obszarem zainteresowań profesora jest polityka zagraniczna i bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

 Problematyce rosyjskiej, co jest ważne dla każdego badacza, i z czego też wynika jego pozycja w środowisku naukowym, poświęcone są jego publikacje.

 Dorobek naukowych profesora Minkiny jest bogaty, obejmuje łącznie około 100 pozycji bibliograficznych. Warto przytoczyć kilka tytułów: „FSB Gwardia Kremla”, „Rosja-Zachód walka o wpływy”, „Kolorowe rewolucje w przestrzeni poradzieckiej” czy najnowsza tegoroczna książka profesora „Rosyjskie instrumentarium wpływu nękania i prowokacji”. W dorobku autorskim laureata są jeszcze książki pod jego redakcją oraz przeszło 90 artykułów w pismach naukowych polskich i zagranicznych. Pozycja profesora w świecie nauki jest znacząca i doceniana. 3 lata temu laureat otrzymał tytuł profesora w dziedzinie Nauk Społecznych. Często, zwłaszcza w ostatnim czasie, zapraszany jest do wielu programów radiowych i telewizyjnych, gdzie występuje w roli eksperta od spraw rosyjskich.

– Jestem zaszczycony przyznaniem mi tej nagrody – powiedział Mirosław Minkina. –  Mimo, że przyszedłem do pracy w Siedlcach w 2007 roku, to z tym naszym miastem czuję się bardzo emocjonalnie i intelektualnie związany. Spraw bezpieczeństwa międzynarodowego dotknąłem osobiście, mam za sobą przeszłość dyplomatyczną w strukturach NATO, ale też wynika to z moich zainteresowań naukowych, gdzie problematykę działań Rosji śledzę od wielu lat, zanim zacząłem pisać publikacje.

Nagrodę w kolejnej kategorii otrzymała Iza Staręga. Laudację o laureatce wygłosił Zbigniew Piwoński prezes SSK Brama.

Podczas swojej licealnej edukacji w „Prusie” zaczęła wiązać swoją przyszłość z malarstwem. Jako nastolatka ćwiczyła warsztat u Antoniego Wróblewskiego. Inspiracje czerpała nie z otaczającego ją świata, ale z własnych pomysłów. Studiowała w Instytucie Wychowania Plastycznego UMCS w Lublinie w pracowni prof. Mariana Stelmasika i Mikołaja Smoczyńskiego, gdzie zaczęła wypracowywać swój nietuzinkowy, odrębny styl, nie dając się zaszufladkować i podporządkować oczekiwaniom. W Koninie piastowała stanowisko dyrektora Biura Wystaw Artystycznych. Pracę w instytucji kultury zaczęła łączyć z działalnością edukacyjną. Prowadziła warsztaty terapii zajęciowej dla dorosłych, dzieci i młodzieży, tę działalność kontynuuje do dziś, dzieląc się swoją pasją z młodzieżą z niepełnosprawnościami i trudnościami społecznymi. Równolegle z pracą wychowawczą rozwija swój malarski styl, poszukując nowych form wyrazu oraz tematów. Swoimi pracami wspiera akcje charytatywne. Swój styl określa jako mariaż abstrakcji i figuratywności. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach polskich i zagranicznych. Najbardziej znane cykle laureatki to infantylna, monady, kobiety w chustach i mężczyźni w hełmach. Najnowszy cykl, nad którym pracuje to, zwierzęta, których nie widziałam, ale są.

– Malarstwo to taka indywidualna sprawa – mówiła Iza Staręga. –  Bardzo się cieszę, że zostałam doceniona. Jest to dla mnie duże wyróżnienie. Siedząc gdzieś tam w lesie miło wiedzieć, że to malarstwo działa, a sztuka łagodzi obyczaje.

Iza maluje w leśnym zaciszu z dala od miejskiego zgiełku.

Trzecią statuetkę przyznano Andrzejowi Olichwirukowi w kategorii popularyzacji kultury i historii. Laureat mieszka w Białej Podlaskiej. Jest kolekcjonerem pamiątek związanych z polskimi formacjami granicznymi z powodu do niedawna wykonywanej pracy zawodowej. Gromadzi falerystykę i inne przedmioty m.in. Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej. Stworzył kolekcję przedmiotów fotografii i dokumentów ilustrujących militarną historię Białej Podlaskiej. Dzieli się swoją wiedzą i wspomaga swoimi zbiorami placówki kultury w regionie. Publikuje artykuły, w których dzieli się z czytelnikami swą wiedzą, na tematy wymagające nie tylko żyłki kolekcjonerskiej, ale i dociekliwości historyka regionalisty. Działa jako społecznik w dziedzinie promocji dziejów miasta Biała Podlaska i ratowania dziedzictwa materialnego.

– Andrzej Olichwiruk wyszukuje i nabywa z rynku kolekcjonerskiego eksponaty, których w inny sposób nie udało by się do naszych zbiorów pozyskać mówił Sławomir Korczaczuk dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach. – Współpracuje przy gromadzeniu pamiątek z dziedziny historii Siedlec. W tym roku dzięki laureatowi pozyskaliśmy jeden z cenniejszych zabytków właśnie do placówki Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie. Ten zabytek dotyczy dawnych właścicieli majątku, w którego murach funkcjonuje muzeum. Na aukcji antykwarycznej zakupiliśmy zdalnie zabytek należący do Natalii Anny Kickiej z domu Bisping, żony generała Ludwika Kickiego, który był uczestnikiem bitwy pod Iganiami.

– Wielki zaszczyt być w takim gronie nagrodzonych – powiedział Andrzej Olichwiruk. – Siedlce i Biała Podlaska mają bardzo dużo wspólnego. Dzięki naszej współpracy mamy obopólne korzyści.

Zdjęcia: Aga Król

9 KOMENTARZE
  1. po “wręczaczach” nagród widać co to warte, i ta poprawność polityczna z tzw wojną “W” Ukrainie, żal d… ściska od tych “ałtorytetów” z kartonu

    Odpowiedz moderated
    • (a może wszystkich?) odznaczono za politykę, a nagrody wręczali polityczni działacze, więc o jakim zostawianiu polityki piszesz?

      Odpowiedz moderated
  2. Żal d. ściska, miasto jacków, warzynow, aleksandri, statuetek, itd itp . Może coś dla rozwoju, bo tylko lizanie się nic więcej. Polityczne atrakcje

    Odpowiedz moderated
  3. ,,. Może coś dla rozwoju”…. Też tak myślę. Ale do tego mus mieć pieniądze. Co ja tu fantazjuję 😉 A tu b i d a piszczy. I pewnie g….. z planowania rozwoju. Jak mawiał jeden —> Brak pieniędzy to nie jakaś wielka wada, tylko szalona niewygoda. Współczuję też radzie radnych ….i zdaje się bezradnych na potężne zadłużenie miasta. Smutne to ale prawdziwe :-((

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Ciąg dalszy sprawy z Brzezin – dziecko urodziło się żywe

Wykonano sekcję zwłok noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku...

Śmiertelne zderzenie w Mlęcinie (aktualizacja)

18 czerwca ok. godz. 18 w miejscowości Mlęcin na skrzyżowaniu drogi powiatowej 2212W Jakubów-Dobre z drogą gminną doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.

Śmiertelny wypadek na Terespolskiej

Na ul. Terespolskiej doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklistą.

Zabójstwo w centrum Siedlec „Pozbawiłem go życia i proszę o uniewinnienie”

Ruszył proces przeciwko 24-letniemu Dominikowi, który zabił przypadkowego przechodnia w centrum Siedlec. Swoją 61-letnią ofiarę uderzył w głowę kamieniem. Odszedł z miejsca zbrodni, a potem ukradł kurtkę i czapkę Mikołaja, by dokonać kolejnej kradzieży w markecie. 24-latkowi grozi dożywocie.

Zginął młody mężczyzna. Wybuchy w stodole – nowe fakty!

W pożarze drewnianej stodoły w Ryczycy (gm. Kotuń) zginął 20-letni...

Siedlce: Maszyna przycisnęła pracownika

26 sierpnia na terenie jednego z zakładów pracy w...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje