Projekt ma na celu wzmacnianie działań kształtujących prozdrowotny styl życia ze szczególnym uwzględnieniem redukcji szkód o charakterze rodzinnym, społecznym i zdrowotnym związanych ze spożywaniem alkoholu.
Wzrost skali zażywania środków psychoaktywnych przez dorosłych mieszkańców województwa mazowieckiego w ostatnich latach jest zdecydowanie wyższy. Taki sam obraz zapisuje się w odniesieniu do osób małoletnich, gdzie przede wszystkim dopalacze są przodującym środkiem psychoaktywnym przyjmowanym przez dzieci i młodzież. Ważnym aspektem przeciwdziałania uzależnieniom jest profilaktyka młodzieży zagrożonej uzależnieniem. Takim działaniem będą warsztaty profilaktyczne dla młodzieży szkół podstawowych i średnich z terenu województwa mazowieckiego. W skład programu „Scenariusz Życia” wchodzi pokaz autorskich fragmentów filmowych, prelekcja dotycząca profilaktyki i uzależnień oraz sposobów bronienia się i walki z różnymi ich formami. Poprowadzi je Paweł Przewoźny, zapraszamy szkoły do udziału .
Warsztaty z elementami psychodramy – „ Mieniący się świat emocji w tożsamości osoby uzależnionej” jest to kontynuacja wcześniej przeprowadzonych warsztatów. Informacje zwrotne dotychczasowych uczestników wskazują, iż są one pomocne w leczeniu osób uzależnionych i członków ich rodzin. Pomocne w terapii dorosłych dzieci alkoholików oraz osób w kryzysie. Psychodrama jest metodą, dzięki której człowiek ma szansę doświadczyć różnorodności stanów, sposobów bycia i uzyskać nową świadomość siebie, innych i świata. Warsztaty odbyły się 21-23 czerwca 2024 r uczestniczyło 14 osób.
Warsztaty „Odbudowanie kobiecości”- Na zajęciach, które odbyły się 7-9 czerwca 2024 r. uczestniczki miały możliwość poznać asertywne prawa każdego człowieka i dowiedzieć się, jaki ma to wpływ na relacje i kontakty z innymi. Poprzez trening nauczyły się odmawiać bez poczucia winy i poznały sposoby funkcjonowania zarówno w kontaktach rodzinnych: z rodzicami, dziećmi, swoim partnerem, jak i w kontaktach zawodowych. Dowiedziały się czym jest asertywność wobec samej siebie, jak komunikować się asertywnie, jak budować zdrowe relacje bez ranienia innych, jak wyrażać swoje uczucia i emocje, jak przyjmować krytykę, jak prosić o pomoc, jak dawać sobie prawo do bycia sobą, bez strachu o ocenę innych, jak zacząć żyć tak, jak tego pragną a nie tak jak pragną tego inni, jak wybierać znajomych i spotykać się wyłącznie z wartościowymi ludźmi, jak nauczyć swoje dzieci stawiania granic oraz szanowania siebie i innych, jak komunikować się konstruktywnie z życiowym partnerem.
Warsztaty dla małżeństw w kryzysie wynikającym z uzależnienia pt. „Nowe Życie”- celem warsztatu będzie pomoc parom w odbudowaniu zaufania, bliskości w relacji małżeńskiej oraz poprawę komunikacji między partnerami. Ponadto na zajęciach uczymy jak prowadzić konstruktywną rozmowę, radzić sobie z problemami, wziąć odpowiedzialność za swoją rolę w związku, a także jak właściwie rozpoznawać, nazywać i wyrażać swoje uczucia. Ten rodzaj terapii ma również na celu wspieranie osoby uzależnionej w procesie wychodzenia z nałogu, dlatego powinien iść w parze z leczeniem uzależnienia od alkoholu. Taka forma pracy z parami może przynieść wiele korzyści, a co za tym idzie, odnieść szybsze i lepsze efekty oddziaływań psychoterapeutycznych. Zaplanowaliśmy warsztaty od 30 sierpnia do 1 września 2024.
– Nasze działania skierowane są również do indywidualnych uczestników, którzy poprzez punkt konsultacyjno-rehabilitacyjny mogą skorzystać z porad psychologicznych, rozmów wspierających z edukatorem profilaktyki uzależnień oraz z warsztatów grupowych, które są nieodzownym elementem procesu leczenia osoby uzależnionej oraz wsparciem dla całej rodziny. Kompleksowa pomoc daje większe szanse powodzenia i zacieśnienia więzi rodzinnych – mówi Mirosława Paczóska – prezes Stowarzyszenie na rzecz osób dotkniętych chorobą alkoholową, narkomanią i hazardem “SZANSA”.