REKLAMA
16.3 C
Siedlce
Reklama

Zmiany w MPK po wakacjach

Czy w Siedlcach będzie bilet czasowy na komunikację miejską? MPK prowadzi badania i analizy, zakrojone na szeroką skalę.

Do końca marca zbierano ankiety i prowadzono konsultacje społeczne. Pasażerowie siedleckiego MPK mogli mieć wpływ na to, jak będzie działać komunikacja w mieście.

– Chcemy wiedzieć, co i jak zmienić, aby nasi klienci byli zadowoleni, a nasza praca stała się efektywniejsza – mówi Krzysztof Dębiński, prezes MPK.

Badania były zakrojone na szeroką skalę. Do kontaktu z przedsiębiorstwem zachęcano na internetowej platformie konsultacji społecznych. Ankieterzy zadawali pytania pasażerom w autobusach, można też było składać wypełnione ankiety w Biurze Obsługi Interesanta w Urzędzie Miasta. Oprócz rozmów i zbierania informacji, odbywało się także liczenie pasażerów.

– Wiemy, ile osób na danym przystanku wsiada, ile wysiada, jaki jest ruch o konkretnej godzinie – wylicza Krzysztof Dębiński. – Wszystkie te dane zostaną przeanalizowane, a wnioski uwzględnione w nowym rozkładzie jazdy. Będzie on wprowadzony po wakacjach.

JEDEN BILET, WIĘKSZY KOMFORT 

– Myślimy o wprowadzeniu biletu czasowego, który da możliwość lepszego poruszania się po mieście – mówi prezes MPK. 

W tej chwili bilety miesięczne uprawniają pasażerów do poruszania się wszystkimi liniami w danej strefie. Zarząd przedsiębiorstwa zastanawia się jednak nad propozycją dla tych, którzy docierają do wybranego celu, przesiadając się, ale nie korzystają z biletów miesięcznych.

– Dla nich dobrym rozwiązaniem byłby bilet czasowy – mówi Krzysztof Dębiński. – Musimy podjąć decyzje, czy czas dojazdu ma być liczony w minutach, czy w godzinach. 

Bilet przesiadkowy polepszyłby komfort podróży. Kasując jeden bilet, można byłoby podróżować autobusami różnych linii, a to zaoszczędziłoby pasażerom czas i zapewne pieniądze. 

Prezes MPK już zapowiada, że będą uruchamiane nowe linie.

NOWE LINIE

Prezes MPK już zapowiada, że będą uruchamiane nowe linie. – Nie mamy niepotrzebnych linii, żadna nie zostanie zlikwidowana. Mogą się pojawić nowe, na przykład obsługująca mieszkańców osiedla Nowy Świat i bloków komunalnych przy ul. Tetmajera.

Planuje się, że ta trasa będzie biegła ulicami: Sokołowska, Żytnia, Nowy Świat, Piaskowa, Spokojna, Tetmajera, Szkolna, Dworzec PKP.

Usługami MPK są także zainteresowane gminy. Pojawiły się prośby o wydłużenie niektórych kursów lub stworzenie nowych (gmina Wiśniew prosi o autobusy do Wólki Wiśniewskiej, a Mokobody o przywrócenie kursów do Niwisk).

– Prowadzimy także rozmowy z Koleją o możliwości wprowadzenia biletu zintegrowanego. Jeśli pasażerowie będą chcieli korzystać z naszych usług i dojeżdżać do dworca autobusami zamiast swoimi autami, to może warto byłoby wprowadzić wspólną ofertę. Podczas wstępnych rozmów Kolej wyraziła zainteresowanie taką współpracą – mówi prezes MPK.

SPRAWNIE I NOWOCZEŚNIE

Siedleckie MPK bardzo dobrze sobie radzi na lokalnym rynku. W tej chwili dysponuje 45 autobusami o średnim wieku 8 lat. Ostatnie zakupy to najnowocześniejsze modele.

– W mieście sprawdzają się mniejsze autobusy i takie kupujemy: są trochę krótsze, ale też ekonomiczniejsze. Rocznie z naszych usług korzysta około 5 milionów pasażerów – mówi prezes K. Dębiński.

Ostatnio do MPK zaczęły wpływać podania o pracę od osób pracujących dotąd w siedleckim PKS. ©℗

MARIOLA ZACZYŃSKA

16 KOMENTARZE
  1. Ludzie po co te badania? i po co bilety czasowe? po prostu obniżcie kosmiczne ceny biletów bo na chwilę obecna to bardziej opłaca się samochodem jechać! Niedługo to tymi autobusami to będą jeździć tylko kierowcy 🙂

  2. Prawdą jest że cena biletu jednorazowego i miesięcznego jest bardzo wysoka.Mam nadzieję że mądrzy ludzie coś z tym zrobią.Mnóstwo dzieci dojeżdża do szkół autobusami podmiejskimi,rodzice płacą grubą kasę ,a dzieci przecież się uczą a nie zarabiają.Dla przykładu 45letnia studentka używa biletu ulgowego i dziecko 7letnie też musi mieć bilet ulgowy jednorazowy lub miesięczny.Chyba daje to trochę do myślenia ,prawda/?

  3. Pierwsze, co powinni zrobić, to skończyć z liniami okrążającymi całe miasto (bo ludzie chcą się szybko przemieszczać, a nie zwiedzać po drodze całe miasto), wprowadzić regularność kursowania poszczególnych linii (tzn. co 30, 60, 80 minut, a nie to, co jest teraz), zsynchronizować ze sobą rozkłady linii dublujących się znacznymi odcinkami tras, tak aby autobusy nie jeździły stadami i zmniejszyć ilość linii, bo za dużo ich w Siedlcach. Ale już czytałem, że żadnych linii nie zlikwidują. Podejrzewam, że poza wprowadzeniem biletów czasowych niewiele się zmieni.

  4. Student jest studentem. Dokumentem poświadczającym uprawnienie do ulgi jest legitymacja studencka. Wiek nie ma znaczenia. Uprawnienie to wynika z art. 188 ustawy – Prawo szkolnictwie wyższym. Ot co.

  5. posiadając legitymację studencką przysługuje ulga niezależnie od wieku niestety dlatego 7latek i 45 latek ponoszą taką samą odpłatność za przejazd-to gwarantuje ustawa.Sama bylam uprawniona do takiej zniżki jak posiadałam legitymację studencką.Chcę zaznaczyć że mam prawie 40lat.Przez cały okres studiów przysługiwała mi ulga .Sprawdzałam i kontaktowałam się z kim trzeba aby upewnić się co do ulgi przysługującej.Pozdrawiam.

  6. Jadąc metrem w Brukseli źle oceniłem długość przejazdu i zanim dojechałem do końca minął… kwadrans (bilety w Brukseli są godzinne). Wpadła kontrola, nie tak jak u nas: nieokrzesane kanary, ale pięciu żandarmów w mundurach. Pomyślałem: zabulę karę. A tu niespodzianka: żandarm, widząc że w ogóle mam bilet, nawet nie udzielił mi pouczenia, machnął ręką, okej. Taka sytuacja w Siedlcach???

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Mińsk Mazowiecki: Robotnika przysypała ziemia

W Mińsku Mazowieckim podczas prac ziemnych na ul. Dąbrówki...

Zarzut zabójstwa i tymczasowy areszt dla matki dziecka, którego ciało znaleziono w śmietniku w Brzezinach

Sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące wobec 18-letniej...

Dachowanie w Pruszynie (aktualizacja)

W Pruszynie doszło do zderzenia samochodów osobowych.

Grabianów: Audi wpadło do rowu

Na obwodnicy Siedlec w Grabianowie doszło do zderzenia ciężarówki i samochodu osobowego.

Zderzenie w Broszkowie. Droga nieprzejezdna (aktualizacja)

Na DK2 w Broszkowie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierujący...

Rozpoznaj złodzieja roweru

KMP w Siedlcach zwraca się z prośba o pomoc...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje