Prezentowane na wystawie fotografie zostały wykonane podczas pleneru Grupy Twórczej Fotogram, który odbył się w okolicach Czarnej Białostockiej na przełomie kwietnia i maja tego roku.
To już dwudziesty nasz wspólny wyjazd i coraz trudniej znaleźć miejsce gdzie jeszcze nie byliśmy. Naszą bazą był Dom Pracy Twórczej „Villa Hellena” w Czarnej Wsi Kościelnej, otoczonej lasami Puszczy Knyszyńskiej. W miejscowości tej mieliśmy okazję zapoznać się z tradycjami rękodzieła ludowego, zwiedzić pracownie garncarską i kowalską, a w sąsiednim Zamczysku łyżkarską. W poszukiwaniu atrakcyjnych tematów do fotografowania uczestnicy pleneru odwiedzili także m.in. Sokółkę, Knyszyn, Korycin, Tykocin.
– Tematami wiodącymi były krajobrazy i przyroda regionu, ale na wystawie można również zobaczyć ciekawe portrety i architekturę. Czarna Białostocka leży w regionie charakteryzującym się dużą różnorodnością kulturową. To obszar zetknięcia się różnych obrządków religijnych i tradycji narodowych. Kościoły katolickie sąsiadują z prawosławnymi cerkwiami, żydowskie macewy z nagrobkami muzułmańskimi. Nie brakuje również zabytków świeckich, przypominających o dawnej świetności tych terenów. Oprócz tego obszar ten cechuje się wieloma walorami przyrodniczymi. Znajdują się tu liczne rezerwaty przyrody – leśne i faunistyczne oraz parki krajobrazowe – mówi Andrzej Ruciński
15 września 2022 r. (czwartek), godz. 18.
Galeria Fotografii Fokus MOK, ul. Pułaskiego 7
Wystawę można oglądać do 14 października.