REKLAMA
-0.7 C
Siedlce
Reklama

To był dobry rok dla pszczelarzy (zdjęcia+film)

Siedleckie Targi Miodu. Podsumowano zbiory i wręczono nagrody.

Siedleckie Targi Miodu rozpoczęła msza św. w intencji pszczelarzy w kościele pw. Ducha Św. podczas której ks. Janusz Wolski kapelan pszczelarzy podziękował pszczelarzom, docenił ich trud i rolę pszczoły w ekosystemie.

Na terenach zielonych przy ul. Wiszniewskiego odbyły się Siedleckie Targi Miodu. W tym roku było 16 stoisk, w ubiegłym tylko 8. Liczba ta świadczy o dobrym roku dla pszczelarzy.

– Ten rok był dla nas dobry pod względem zbiorów. Obficie nektarował rzepak, obficie występowała spadź na drzewach iglastych i liściastych – mówił Zdzisław Olszewski prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy – Wszyscy pszczelarze pozyskali duże ilości miodu. Mimo inflacji, mimo wzrostu cen, bo cukier zdrożał dwukrotnie, zdrożały też leki, sprzęt, a ceny miodu są na tym samym poziomie. Nie bez znaczenia jest też, że kilkadziesiąt ton miodu przyjechało do nas z Ukrainy, co również wpłynęło na jego niższą cenę – powiedział prezes.

Zobacz wpis

Prezes wspomniał również o trudnościach w elektronicznym składaniu wniosków do Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Po wielu trudnościach złożyliśmy wnioski do ARiMR na wsparcie w trzech programach: leki, matki i sprzęt. Otrzymaliśmy kwotę 218 tys. zł. Wygląda ona w całości na dużą, ale w przeliczeniu na 300 członków naszego związku, jednak niewiele.

Podczas święta miodu wyróżniono zasłużone pszczelarki i pszczelarzy za wkład pszczelarstwa w rozwój regionu.

Puchary ufundowane przez władze miasta, gminy i powiatu otrzymali: Agnieszka Popczak, mieszkanka Siedlec, z pszczelarstwem związana od 11 lat. Posiada 30 pni pszczelich. Witold Juszczak mieszkaniec gminy Siedlce, od 12 lat prowadzi pasieki w gm. Siedlce i Łosice, posiada 62 rodziny pszczele.

Jan Jastrzębski, od 31 lat związany jest z pszczelarstwem, posiada 12 rodzin w gm. Wiśniew. Piotr Nicewicz, od 26 lat prowadzi pasieki w gm. Mokobody i Bielany, posiada 60 rodzin pszczelich.

Paweł Grzeszczuk z gm. Skórzec, od 6 lat prowadzi 80-rodzinną pasiekę w gm. Siedlce i Domanice. Kazimierz Cepek, od 28 lat jest pszczelarzem, właściciel 45 pni w gm. Siedlce i Skórzec.

Dyplom od Regionalnego Związku Pszczelarzy otrzymał również lekarz weterynarii Leszek Krasowski.

4 KOMENTARZE
  1. To jest najgorszy rok dla pszczelarzy od bardzo dawna, poprzez całkowity brak reakcji naszego rządu Polska została dosłownie zalana Chinskim “miodem” z za wschodniej granicy. Niestety ludzie szukają taniego miodu i jak można było zauważyć na targach niektórzy pszczelarze sprzedawali miod po cenach z przed pięciu lat, jak to możliwe? co to za miod?
    Nie mi to oceniać.
    Koszta prowadzenia pasieki prze ostatnie lata wzrosły pomijajac paliwo o 100% a miod wciąż jest w cenie sprzed lat.
    Myślę ze możemy tu mówić o prawdziwym cudzie nad Wisłą:)

    Odpowiedz moderated

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Potrącenie kobiety na ul. Piłsudskiego. Nie udało się uratować życia kobiety (aktualizacja)

Na ul. Piłsudskiego, nieopodal Urzędu Miasta Siedlce doszło do...

Śmiertelny wypadek na Terespolskiej

Na ul. Terespolskiej doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklistą.

Wypadek na peronie kolejowym. 45-latek nie przeżył

23 grudnia na peronie kolejowym w Sulejówku doszło do...

Pożar domu w Broszkowie

Dzisiaj w Broszkowie doszło do pożaru domu jednorodzinnego. - Jest...

Pożar budynków gospodarczych – ponad 40 zwierząt nie przeżyło

Minionej nocy, około godz. 3, w miejscowości Iwowe w...

Kontrowersyjne „alkotubki” – alkohol w opakowaniach przypominających musy dla dzieci

W polskich sklepach pojawiły się alkohole sprzedawane w tubkach,...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje