Od wczoraj (20 marca) w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie można oglądać zdjęcia palestyńskiej fotografki, Ahlam Shibli.
Na wystawę "Wydomowienie" złożyły się prace z projektów: "Trackers" ("Tropiciele") z 2005 r., "Dependance" ("Zależność") z 2007 r. i zrealizowany w ubiegłym roku na prośbę Muzeum w 11 polskich Domach Dziecka, m.in. w Kisielanach-Żmichach (pow. siedlecki), Lubieniu Kujawskim, Trzemiętowie, Morągu i Łodzi, cykl "Dom Dziecka".
Na zdjęciach zobaczymy dzieci, przygotowujące się o poranku do wyjścia do szkoły, czeszące się, bawiące, tańczące, piorące, zbierające się przed wspólnym posiłkiem, ścielące łóżka przed snem, czy wreszcie – śpiące.
Shibli skupiła się na portretowaniu warunków życia dzieci, pozbawionych domu. Ukazała silne więzi, które tworzą wychowankowie domów dziecka, zależni od siebie emocjonalnie. Pod każdą fotografią umieszczono na wystawie nazwiska osób, sportretowanych przez palestyńską fotografkę. Ahlam Shibli W ciągu ostatnich 10 lat zrealizowała następujące cykle fotograficzne: Interrupted River, Horse Race in Jericho, Wadi Saleib in Nine Volumes, Voyage in Mt. Tabor, Unrecognised, Self Portrait, Five Senses, Positioning, Goter, Catastrophe: Mt. Tabor, Berlin, Refuge in Frost, oraz Halisa, Trackers (Tropiciele), Market, Eastern LGBT, Arab al-Sbaih, The Valley, Dependence (Zależność), które prezentowane były w galeriach, muzeach, na biennale w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej. Zyskała rozgłos w 2007 r., po międzynarodowej wystawie "Documenta 12" w Kassel w Niemczech. W Polsce swoje fotografie prezentuje po raz pierwszy.
– Podczas wizyt artystka nawiązała specjalną emocjonalną więź z przebywającymi w tych instytucjach dziećmi – co odzwierciedla intymny, pełen psychologicznych niuansów charakter wykonanych wówczas fotografii – ocenili organizatorzy wystawy w materiałach przekazanych prasie.
Cykl "Trackers" pokazuje z kolei codzienne życie Beduinów, służących dobrowolnie w izraelskiej armii i zajmujących się tropieniem nielegalnego przepływu ludzi na pograniczu izraelsko-palestyńskim oraz izraelsko-egipskimi. Fotografie z cyklu "Zależność" są natomiast opowieścią o życiu imigrantów w Barcelonie, zatrudnianych nielegalnie do opieki nad osobami starszymi.
– Wszystkie trzy cykle ukazują ludzi, znajdujących się w niewłaściwym, nie swoim miejscu – zwrócił uwagę Marcel Andino Velez z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Stąd – jak powiedział – wspólny dla wszystkich fotografii tytuł wystawy "Wydomowienie".
Wystawę można oglądać do 4 maja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ul. ul. Pańskiej 3 od wtorku do niedzieli, w godzinach 12.00-20.00. Wstęp bezpłatny. (Ana na podst. materiałów dla prasy)
NIECH SOBIE JEDZIE DOPALESTYNY I FOTOGRAFUJE WŁASNY KRAJ I JEGO NAJGORSZE UROKI (o ile są tam jakieś d
NIECH SOBIE…
NIECH SOBIE JEDZIE DOPALESTYNY I FOTOGRAFUJE WŁASNY KRAJ I JEGO NAJGORSZE UROKI (o ile są tam jakieś d