Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) szerzy wiedzę o NATURZE 2000 w Polsce, w powiecie węgrowskim też!
W drugiej połowie roku 2010 OTOP zorganizował szkolenia w ramach projektu „Bliżej natury – identyfikacja i merytoryczne przygotowanie lokalnych animatorów przyrodniczych" . Przedsięwzięcie to skierowane jest do osób w Polsce, które zamieszkują obszary Natura 2000 lub ich bezpośrednie sąsiedztwo. Po teoretycznym wstępie animator przyrodniczy zobowiązał się do wykonania kilku zadań. Pierwszym było zorganizowanie 10- osobowej grupy młodzieży i przekazanie im wiedzy zdobytej podczas szkolenia na kilku spotkaniach. W ramach akcji zaplanowano też trzy wycieczki po obszarze NATURA 2000 dla lokalnej społeczności, zdobycie pozwolenia na postawienie tablicy informacyjnej o promowanym obszarze oraz zorganizowanie stoiska na lokalnej imprezie plenerowej.
W powiecie węgrowskim do projektu zgłosiła się grupa młodzieży z Koła Szalonych Ekologów z Gimnazjum im. bł. E. Grzymały w Sadownem wraz z nauczycielem biologii- animatorem przyrodniczym. Podczas spotkań uczniowie zdobyli wiedzę o formach ochrony przyrody ze szczególnym uwzględnieniem Natury 2000, o komunikacji społecznej w ochronie przyrody, a także o programie rolnośrodowiskowym. Poza tym samodzielnie przygotowywali prezentacje multimedialne dla swych kolegów o wybranych gatunkach ptaków.
Wspólnie z animatorem zorganizowali trzy wycieczki dla lokalnej społeczności po obszarze naturowym Dolina Dolnego Bugu – pierwsza odbyła się 29 stycznia 2011 w ramach ogólnopolskiej akcji Zimowe Ptakoliczenie , a druga 16 kwietnia 2011 r. i motywem przewodnim jej były gatunki związane z międzynarodowym projektem Spring Alive . Trzecia wycieczka miała miejsce 25 maja 2011 r. Był to PTASI RAJD- w ramach konkursu, w którym grupy projektowe z całej Polski rywalizowały pod względem liczby zaobserwowanych gatunków ptaków. Informacje o wycieczkach, które miały charakter otwarty zamieszczane były na plakatach przygotowywanych przez OTOP, które młodzież rozwieszała w szkołach w Sadownem, bibliotece gminnej czy na tablicy przed budynkiem Urzędu Gminy.
W Dniu Dziecka na gminnej imprezie dla najmłodszych zorganizowano stoisko o propagowanej formie przyrody jaką jest Natura 2000. Cieszyło się ono bardzo dużym zainteresowaniem.
W najbliższym czasie w miejscowości Morzyczyn Włościański zostanie też postawiona tablica informacyjna o promowanym obszarze Natura 2000- Dolina Dolnego Bugu. Pozwolenie na jej umieszczenie wyraził już wójt gminy.
Wszystkie wyżej wymienione działania na pewno pozwolą zauważyć uczestnikom, że mieszkają na terenie wyjątkowym, utwierdzą w przekonaniu, że warto i należy chronić i szanować otaczającą ich przyrodę. Być może niektórzy zamiast uciekać z nadbużańskich wsi dostrzegą swą szansę na działalność i godne życie w zgodzie z Naturą.
Ewelina Puścian
Animator Przyrodniczy