ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią. W samych Siedlcach złożono ich 1,7 tys.
Od 1 stycznia można ubiegać się o wypłatę renty rodzinnej po zmarłym małżonku, połączoną z własnym świadczeniem emerytalno-rentowym. Obecnie osoby, które mają ustalone prawo do obu świadczeń, mogą pobierać jedynie jedno z nich – wyższe lub wybrane. Od lipca będą miały możliwość korzystania z łączonych świadczeń: jednego (wybranego) w całości oraz 15% drugiego. Od 1 stycznia 2027 r. będzie to 25%.
Aby nabyć prawo do świadczenia od początku jego obowiązywania, czyli 1 lipca tego roku, należy złożyć do 31 lipca formularz ERWD. Osoby, które spełnią warunki do zbiegu świadczeń po 31 lipca lub złożą wniosek w tej sprawie po tej dacie, otrzymają rentę wdowią od dnia spełnienia warunków, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożą wniosek.
– Zainteresowanie świadczeniem jest duże – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie mazowieckim. – Od 1 stycznia wpłynęło ponad 135 tys. wniosków. Ponad 100,0 tys. złożono w placówkach ZUS na salach obsługi klientów, 26,1 tys. wysłano pocztą, a ponad 8,8 tys. złożono elektronicznie przez PUE/eZUS. Na Mazowszu wniosków było ponad 16,3 tys., w tym w oddziale w Siedlcach 1,7 tys. – dodaje.
Przyznanie prawa do renty wdowiej następuje na wniosek. Składając go, trzeba być osobą w wieku emerytalnym (minimum 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), która owdowiała nie więcej niż 5 lat przed osiągnięciem tego wieku, do dnia śmierci współmałżonka pozostawała we wspólności małżeńskiej i nabyła prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż po ukończeniu 55. roku życia przez kobietę i 60. roku życia przez mężczyznę. Nie można też być obecnie w związku małżeńskim. Wdowie lub wdowcowi przysługuje prawo do łączenia świadczeń z rentą rodzinną wyłącznie po ostatnim zmarłym małżonku. Wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego małżeństwa.
Suma świadczeń ustalonych w tzw. zbiegu to maksymalnie 3-krotność najniższej emerytury (obecnie 5342,88 zł brutto). Do tego limitu wliczane są również świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż 1-razowe świadczenia i dodatki. Osoby zainteresowane rentą wdowią mogą obliczyć jej wysokość przy pomocy kalkulatora na stronie internetowej zus.pl. Tam też znajdziemy ankietę pomocną w ustaleniu prawa do tego świadczenia.