Msza święta i uroczystości pod pomnikiem na mogile powstańców – to główne elementy dzisiejszych (2 lutego) obchodów 162. rocznicy bitwy powstania styczniowego pod Węgrowem.
Bitwa powstańców z wojskami rosyjskim rozegrała 3 lutego 1863 roku na przedpolach Węgrowa i należy do jednych z ważniejszych bitew tego najdłuższego zrywu narodowego. Była to zwycięska bitwa, która w historii zapisała się jako Polskie Termopile (tak bitwę pod Węgrowem określił francuski poeta August Barbier).
Rocznicowe obchody rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Mniejszej, której przewodniczył proboszcz parafii ks. prał. Leszek Gardziński. Druga cześć uroczystości odbyła się na przedmieściach Węgrowa, gdzie przy Gościńcu Niepodległości znajduje się Pomnik Powstańców Styczniowych.
W okolicznościowym przemówieniu burmistrz Węgrowa Paweł Marchela podkreślił znaczenie powstanie styczniowego oraz bitwy pod Węgrowem dla odzyskania wolności. Zaznaczył, że bez ofiary powstańców, nie byłoby zapewne legionów Józefa Piłsudskiego i kolejnych kroków na drodze do pełnej niepodległości Polski. – Gdyby nie ich postawa w 1863 roku, trudno sobie wyobrazić budowanie i utrzymanie tożsamości narodowej – powiedział Paweł Marchela. – Dlatego my dzisiaj obecni tu jak co roku, i wszyscy Polacy, jesteśmy winni im wieczną pamięć. Cześ i chwała bohaterom!
Oprócz przedstawicieli władz samorządowych, w węgrowskich uroczystościach wzięli udział m.in.: poseł i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek, senator Maciej Górski, kierownik siedleckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Alicja Cichoń oraz przedstawiciele policji, straży pożarnej, Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, delegacje szkół, instytucji i środowisk oraz harcerze.
Ważną częścią uroczystości było złożenie przyrzeczeń harcerskich przez 8. druhen i druhów Hufca ZHP „Doliny Liwca” w Węgrowie.
Po apelu pamięci i salwie honorowej kompanii wojska polskiego, pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów.
zdjęcia: Wiesław Gromek