Wczoraj, 14 listopada, w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się promocja książki „Rozdział pierwszy”. Autorzy zbioru opowiadań swój warsztat szlifowali podczas spotkań Klubu Literackiego „Prozak Siedlce”. Wydana antologia to podsumowanie 5 lat istnienia klubu.
Czwartkowe spotkanie poprowadził Bartosz Szumowski, twórca i animator Prozaka, dziennikarz „Tygodnika Siedleckiego”.
Oprócz niego 20 autorów antologii reprezentowali: Renata Chojecka, Justyna Biardzka, Mariusz Wiącek, Aneta Izdebska, Dorota Karpeta, o. Wojciech Kobyliński, Łukasz Majchrzyk, Monika Półbratek, Beata Rucińska, Piotr Siemieniuk, Tomasz Sysik, Monika Szast, Artur Ziontek, Aleksandra Zwierzyńska oraz Andrzej Pietrachowicz.
Klub Literacki „Prozak Siedlce” powstał w 2019 r. – Pomyślałem, że chciałbym stworzyć w Siedlcach środowisko ludzi piszących prozę. Takie środowisko, które będzie doskonalić warsztat, wzajemnie się inspirować i motywować do tworzenia – opowiadał Bartosz Szumowski.
A co autorów opowiadań zawartych w antologii pchnęło do tego, żeby uczestniczyć w spotkaniach Klubu? Renata Chojecka po śmierci mamy, znanej siedleckiej poetki Krystyny Chojeckiej, postanowiła dokończyć jej wspomnienia. Po ich wydaniu chciała dalej poznawać warsztat, aby pisać bardziej świadomie. Mariusza Wiącka do otworzenia przysłowiowej „szuflady” i wyjścia do ludzi namówiła żona. Aneta Izdebska przyznała, że chciała nauczyć się, jak pisać, czego unikać i jak wyłapywać błędy. – Jesteśmy swoimi pierwszymi czytelnikami. Dzielimy się opiniami. To nie tylko są pochwały, ale także słowa krytyki, ale konstruktywnej.
Co znajdziemy w publikacji „Rozdział pierwszy”? Różne odmiany fantastyki, w której dobrze czuje się choćby Łukasz Majchrzyk, bo, jak stwierdził daje ona nieograniczone możliwości. Nie zabrakło również literatury obyczajowej czy prozy poetyckiej. Justyna Biardzka postanowiła sięgnąć do historii. W jej opowiadaniu pojawia się król Stanisław August Poniatowski i grupa nastolatków szukających… kosmitów. Jak udało się połączyć te dwa odległe tematy? Autorka zaprasza do lektury. Dorotę Karpetę, jak przyznała, najbardziej inspiruje codzienność i rzeczywistość. – Często uważamy, że nie warto się nad nią pochylać, przeżywać głębiej. A tymczasem na co dzień spotykają nas niesamowite rzeczy, o których warto opowiedzieć.
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali bezpłatnie egzemplarze „Rozdziału pierwszego”. Na koniec do autorów opowiadań ustawiła się długa kolejka chętnych po autografy. Nie zabrakło rozmów, gratulacji i wspólnych zdjęć.
Wydanie publikacji było współfinansowane przez Prezydenta Miasta Siedlce i samorząd Mazowsza.