Wśród osób przebywających w izolacji więziennej są seniorzy ze stwierdzoną niepełnosprawnością. Dzięki kursowi zawodowemu "asystent osoby niepełnosprawnej", zorganizowanemu w Zakładzie Karnym w Siedlcach, osadzeni w tej jednostce będą mogli opiekować się seniorami ze stwierdzoną niepełnosprawnością.
- Pomoc w czynnościach dnia codziennego, wsparcie przy poruszaniu się, bieżące monitorowanie stanu zdrowia podopiecznego m.in. poprzez mierzenie ciśnienia krwi, udzielanie pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia bądź zdrowia to tylko niektóre umiejętności, które skazani zdobyli podczas szkolenia "asystent osoby niepełnosprawnej" - informuje ppor. Przemysław Turyk z Zakładu Karnego w Siedlcach.
Jest to o tyle ważne, że w polskich więzieniach z roku na rok przybywa skazanych w podeszłym wieku.
- Statystyki Centralnego Zarządu Służby Więziennej za okres 2001-2015 wskazują, że w ciągu niecałych 15 lat grupa osadzonych seniorów powiększyła się o 350% i jest to stała tendencja wzrostowa - dodaje ppor. Przemysław Turyk.
Szkolenie to zostało przeprowadzone w ramach projektu pn. „Podniesienie kwalifikacji zawodowych więźniów w celu ich powrotu na rynek pracy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności”, realizowanego przez więziennictwo w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Projekt ten stanowi uzupełnienie Rządowego Programu Pracy Więźniów.
W ramach tego projektu w siedleckiej jednostce zrealizowano dotychczas szkolenia: "Technolog robót wykończeniowych w budownictwie", "Betoniarz-zbrojarz". (Ana za ZK Siedlce)
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Tekst: ppor. Przemysław Turyk
Zdjęcia: ppor. Przemysław Turyk, szer. Monika Grabowska
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!