W ZSZ nr 1 odbyło się ślubowanie kadetów pierwszej klasy wojskowej Oddziałów Przygotowania Wojskowego III Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach.
Meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości odebrał od kadeta Bartosza Wołosa dowódca patronackiej jednostki wojskowej 18. Siedleckiego Batalionu Dowodzenia ppłk Waldemar Paluszek.
Najważniejszym momentem uroczystości było wypowiedzenie przez kadetów słów roty ślubowania na sztandar Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1.
https://youtu.be/VxFVvNsEHI0- To wydarzenie dla całej społeczności szkolnej jest ważne – mówił Jerzy Kopański dyrektor ZSP nr 1. – Złożyliście ślubowanie. Traktujemy to, jako pewien rodzaj zobowiązania do przyjęcia odpowiedzialności za siebie ale i za innych. Opowiedzieliście się dzisiaj za konkretnymi wartościami. Dokonaliście określonego wyboru… Wybraliście najlepszą szkołę, która kształci klasy wojskowe… Nasz szkoła została wyróżniona jako jedna z najlepszych szkół wojskowych w Polsce. W październiku gen. Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji wyróżnił naszą szkołę. To nie był przypadek, bo takie wyróżnienie otrzymaliśmy już drugi raz. Jesteśmy szkołą, której zależy na wychowaniu i kształceniu młodych ludzi w duchu Oddziałów Przygotowania Wojskowego. To wyróżnienie, że jesteśmy w grupie najlepszych, to owoc pracy wielu osób. Dziękuję im za to – mówił dyrektor.
- Wszyscy, którzy przyczynili się do tego, że mogliśmy podjąć decyzję, by w tej szkole utworzyć takie klasy, dzisiaj mają ogromną satysfakcję – stwierdził Andrzej Sitnik prezydent Siedlec. – Od początku byliśmy pewni, że jest to uzasadnione. Widząc, jak uczniowie są przygotowani do uroczystości i jaki poziom prezentują to myślę, że pułkownicy, dowódca 18 batalionu i płk Misiura, który odpowiedzialny jest za rekrutację są spokojni, że mają przyszłą kadrę w postaci takich uczniów. My dorośli cieszymy się, że tworzy się ten narybek, który potem będzie odpowiadał za bezpieczeństwo naszej ojczyzny.
- Ślubowanie jest szczególnym i symbolicznym momentem dla waszej szkoły i dla was – powiedział ppłk Waldemar Paluszek dowódca 18 Siedleckiego Batalionu Dowodzenia. – Składając je, zobowiązaliście się do rzetelnej nauki, poszanowania nauczycieli i godnego reprezentowania szkoły. Szkoła średnia jest istotnym krokiem na drodze młodego człowieka. Uczniowie kadeci spoglądając w przyszłość pielęgnujcie pamięć o chwalebnych wydarzeniach i wybitnych postaciach naszej historii, naśladujcie ich odwagę i niezłomność ale także pracowitość i uczciwość. Od waszych postaw zależą przyszłe losy Polski i jej rozwój.
- Tym, którzy wybiorą służbę wojskową życzę, byście służyli całe życie w pokoju a ci, którzy podejmą inną decyzję i będą chcieli rozwijać się w innych kierunkach zapraszam do studiowania w naszym Uniwersytecie w Siedlcach – powiedział prof. dr hab. Marek Gugała - prorektor Uniwersytetu w Siedlcach.
Poczet sztandarowy: Natalia Soszyńska - dowódca, Adam Obidziński - sztandarowy, Zuzanna Niewiatowska - asysta.
Na zakończenie uroczystości głos zabrała przedstawicielka rodziców kadetów klasy IaLO.
- My rodzice czujemy wielką wdzięczność i dumę uczestnicząc w tej wzruszającej uroczystości. Składamy gratulacje wszystkim, którzy dzisiaj ślubowali. To szczególny i symboliczny moment dla was. Musicie wiedzieć, że ślubowanie jest tym samym co obietnica, a obietnic należy dotrzymywać. Pamiętajcie, że składając takie ślubowanie, obiecujecie przede wszystkim sobie. Wypowiadając słowa roty, stajecie się w pełni odpowiedzialnymi uczniami, nie tylko za siebie, ale też za innych i za dobre imię szkoły. Mamy nadzieję, że każda i każdy z was robi to, będąc świadomym zobowiązania, które się podejmuje. Ślubując wyrażacie gotowość do przyjęcia trudnych i odpowiedzialnych obowiązków. Słowa tego przyrzeczenia powinny być dla was drogowskazem przez całe życie… Noście mundur godnie, bo mundur to nie tylko ubiór, to także wartości, które sobą reprezentuje. Niech będzie dla was zaszczytem i zobowiązaniem oraz powodem do dumy.
W uroczystości udział wzięli: ppłk Mariusz Misiura - szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Siedlcach, st. chor. sztab. Mariusz Chodak - starszy podoficer Dowództwa 18. Siedleckiego Batalionu Dowodzenia, dr hab. Paweł Szmitkowski - profesor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu w Siedlcach, Tomasz Pluchrat - przewodniczący Rady Rodziców.
Uroczystości uświetnił występ artystów szkoły oraz pokaz praktycznych umiejętności musztry, taktyki oraz walki wręcz w wykonaniu uczniów trzeciej klasy wojskowej.
Oddziały Przygotowania Wojskowego (OPW) w siedleckim „Elektryku” działają od 2020 roku, wcześniej przez wiele lat jako „innowacja pedagogiczna” i Certyfikowane Klasy Mundurowe. Szkolenie odbywa się w ramach odrębnego programu, dofinansowanego ze środków Ministra Obrony Narodowej i prezydenta Siedlec. Szkoła ma podpisane porozumienia o współpracy z 18. Batalionem Dowodzenia w Siedlcach i Instytutem Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu w Siedlcach.
Nauczanie wojskowe w OPW obejmuje szkolenie zasadnicze w klasach I–III liceum, w trakcie którego są realizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz obóz szkoleniowy w klasie IV liceum.
Absolwenci Oddziałów Przygotowania Wojskowego mogą liczyć na takie profity, jak możliwość odbycia skróconego szkolenia wojskowego z 28 do 12 dni w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, jak również dodatkowe punkty przy przyjęciu na uczelnie wojskowe.
Klasa wojskowa cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży podczas corocznej rekrutacji do III Liceum Ogólnokształcącego funkcjonującego w ramach ZSP nr 1 w Siedlcach.
Zdjęcia: Aga Król
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze