Ponad 20 autorów, cztery dekady historii i różne spojrzenia na fotografię – 28 maja w Galerii Fotografii Fokus MOK w Siedlcach odbędzie się wernisaż wystawy „Stanisław Woś i fotograficy PAcamera CLUB 1986–2026”. Ekspozycja przypomni dorobek środowiska, które przez lata miało duży wpływ na rozwój fotografii artystycznej w północno-wschodniej Polsce.
Galeria Fotografii Fokus Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach zaprasza na wystawę poświęconą historii i twórcom związanym z PAcamera Club – grupą fotograficzną działającą od połowy lat 80. w Suwałkach.
Wernisaż wystawy „Stanisław Woś i fotograficy PAcamera CLUB 1986–2026” odbędzie się 28 maja o godz. 18 przy ul. Pułaskiego 7.
PAcamera Club powstał w 1985 roku przy Wojewódzkim Domu Kultury w Suwałkach z inicjatywy jego ówczesnego dyrektora Zygmunta Gałaszewskiego. Prowadzenie grupy powierzono Stanisławowi J. Wosiowi, który przez lata stał się jedną z najważniejszych postaci suwalskiego środowiska fotograficznego.
W klubie spotykali się zarówno zawodowi fotograficy i absolwenci uczelni artystycznych, jak i młodzi pasjonaci fotografii. Dla części była to krótka przygoda, dla innych początek zawodowej drogi związanej ze sztuką i fotografią.
Na początku lat 90. grupa zyskała rozpoznawalność dzięki wystawom takim jak „Drzewo”, „Kamień” czy „Niebo”, a także sukcesom odnoszonym w konkursach fotograficznych, m.in. Biennale Krajobrazu Polskiego i Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej.
Autor tekstu kuratorskiego Radosław Krupiński podkreśla, że wpływ PAcamera Club widoczny jest do dziś.
– Wiele osób zajmujących się dziś fotografią na Suwalszczyźnie wskazuje twórców związanych z PAcamera Club jako swoich mistrzów i inspiracje – zaznacza.
Jak dodaje, wystawa nie jest próbą stworzenia jednej zamkniętej historii grupy.
– To raczej pokazanie różnych sposobów myślenia o fotografii i różnych dróg artystycznych, którymi przez lata podążali członkowie PAcamera Club – wyjaśnia.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć prace ponad 20 autorów, m.in. Stanisława J. Wosia, Grzegorza Jarmocewicza, Jarosława J. Jasińskiego, Tomasza Michałowskiego, Piotra Bułanowa czy Radosława Krupińskiego.
Wystawa będzie czynna do 25 czerwca – od wtorku do piątku w godz. 11–17 oraz w niedziele od godz. 11 do 15.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze