Reklama

Święcenie pokarmów

Tak jak uczestnictwo w triduum paschalnym w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę, święcenie pokarmów to dla katolików jeden z ważniejszych elementów świąt wielkanocnych.

W Polsce od wieków święcono pokarmy.  Kiedyś jednak nie noszono koszyczków do kościołów. Kapłani jeździli po wsiach i błogosławili jedzenie. Na wsiach rozstawiano stoły nakrwało się białymi obrusami i układano na nich jedzenie. Księża błogosławili pokarmy, by zapewnić dostatek i pomyślność mieszkańców na cały kolejny rok.

Obecna sytuacja zmusiła do powrotu tradycji. W Ujrzanowie pod kapliczkami zgromadzili się mieszkańcy, by poświęcić swoje koszyczki. Były uroczyście przybrane stoły nakryte białymi obrusami, a na nich pokarmy.

Reklama

To co wkładamy do koszyczka ma swoją symbolikę:

jajka – w koszyczku wielkanocnym powinny znaleźć się pisanki, które są symbolem płodności i rodzącego się nowego życia.

baranek – symbol zwycięstwa życia nad śmiercią, oznaka Chrystusa

kurczaczek lub zajączek wielkanocny – symbol odradzającego się życia

chleb – symbol Jezusa Chrystusa

sól – symbol życia, trwałości i nieśmiertelności

wędlina – symbol dobrobytu

masło – symbol dostatku

chrzan – symbol męki Jezusa Chrystusa

baba wielkanocna – symbol dostatku

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo Tygodnik Siedlecki




Reklama
Najnowsze wiadomości