Reklama

Pilawa bez liceum

W Pilawie nie będzie ogólniaka, bo chęć nauki wyraziło tylko ośmiu uczniów.

Pomysł utworzenia liceum w Pilawie pojawił się dosyć dawno, ale dopiero dwa lata temu złożono do starostwa formalny wniosek w tej sprawie. Ówczesna rada powiatu nie wyraziła na to zgody. Dopiero nowe władze powiatu zaakceptowały pomysł burmistrz Albiny Łubian i wydały zgodę. W liceum miały powstać klasy o profilu informatycznym i językowym.

Albina Łubian wielokrotnie podkreślała, że w tej sprawie rozmawiano z rodzicami oraz przeprowadzono ankiety wśród uczniów. Miały one wskazywać, że wielu uczniów chciałoby uczęszczać do liceum w Pilawie. Zwracano też uwagę, że Pilawa jest jedynym miastem w powiecie garwolińskim, w którym nie ma szkoły średniej.

Reklama

Gdy po egzaminach gimnazjalistów i ośmioklasistów ruszyła rekrutacja, wpłynęło 70 podań. Jednak 1 września dzwonek w pilawskim liceum nie zadzwoni. Okazało się, że z 70 uczniów tylko niewielka część zadeklarowała, że jest to szkoła pierwszego wyboru. Kiedy ogłoszono listy przyjętych do pozostałych szkół w powiecie, było już jasne, że większość uczniów została przyjęta do garwolińskich szkół. W Pilawie na liście przyjętych do nowego liceum zostało tylko osiem osób.

Co było tego przyczyną? Oficjalnych informacji nie ma, ale powody porażki sugerują internauci na jednym z portali informacyjnych.

Reklama

 * „Młodzież zdecydowała i tyle, wybierając to, co dla niej jest atrakcyjniejsze i korzystniejsze. Może to nie był dobry pomysł na założenie szkoły średniej przy podstawówce, w której mieliby uczyć nauczyciele z podstawówki. Nie dziwię się młodym ludziom, że opowiedzieli się za zmianą”

*„Aby zachęcić młodzież i rodziców do podjęcia nauki w nowo powstałym liceum w Pilawie, trzeba było przede wszystkim pomyśleć  o doborze bardzo dobrej i znanej kadry nauczycielskiej, tak jak kiedyś zrobiło to KLO. Argument bliskości do szkoły, to mało atrakcyjny argument, szczególnie dla rodziców”.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo Tygodnik Siedlecki




Reklama
Najnowsze wiadomości