Reklama

Święto Wojska Polskiego w 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach

W Siedlcach odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego połączone z wręczeniem odznaczeń, nagród i awansów żołnierzom 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Święto obchodzone jest w rocznicę rozpoczęcia kontruderzenia w 1920 roku, w wyniku którego rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego dowodzone przez Michaiła Tuchaczewskiego. Nie zostało ono nigdy anulowane żadnym aktem prawnym. Uroczyście obchodzono je w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku. W późniejszych latach ustanowiono Dzień Wojska Polskiego 12 października, jednak nie dla wszystkich Polaków było to akceptowane ze względów moralnych i politycznych. W latach 1990–1992 święto obchodzono 3 maja, a ustawą z 30 lipca 1992 roku Sejm przywrócił datę 15 sierpnia.

Reklama

Podczas uroczystości odczytano list wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza:

„Bitwa Warszawska była wydarzeniem, które przypieczętowało powrót wolnej i niepodległej Polski na mapę świata, to kulminacyjny, przełomowy moment wojny polsko-bolszewickiej, który bez wątpienia wpłynął na historię całego kontynentu. (…) Błyskotliwe zwycięstwo nad Armią Czerwoną, które ocaliło odradzającą się Polskę oraz obroniło Europę przed pochodem totalitarnej ideologii komunistycznej, było rezultatem sprawności naszej armii, profesjonalnego dowodzenia oraz waleczności i umiejętności polskich żołnierzy. (…) W tym ważnym dniu składam wam wyrazy wdzięczności za trudną służbę i poświęcenie, jakie podejmujecie, stojąc na straży naszego bezpieczeństwa. (…) Z radością i dumą wraz z Polkami i Polakami mówię dziś: Dziękujemy za waszą służbę.”

Reklama

Następnie przemawiał zastępca dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej, generał brygady Dariusz Lewandowski:

- Bitwa Warszawska to jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata, zwana także cudem nad Wisłą, ale w tym nie było żadnego cudu – to był heroizm żołnierza polskiego, wiedza i doświadczenie wielu dowódców oraz wspólny cel, jakim była obrona Rzeczypospolitej. (…) Dziś Wojsko Polskie stoi przed potężnym wyzwaniem, jakim jest opóźniona modernizacja sił zbrojnych. (…) Najważniejszym filarem są ludzie – zdeterminowani, gotowi do poświęceń i realizacji wspólnego celu. (…) Wasz profesjonalizm, odwaga i lojalność są świadectwem najwyższej wartości. (…) Dziękuję wam i waszym rodzinom z całego serca. (…) Niech żyje Wojsko Polskie! Niech żyje Rzeczpospolita Polska! – mówił.

Reklama

Uroczystość była okazją do uhonorowania żołnierzy, oddania hołdu bohaterom 1920 roku oraz przypomnienia znaczenia służby wojskowej dla bezpieczeństwa państwa.

Zdjęcia: Aga Król

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 12/08/2025 15:43
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jestem robotem R2D2 - niezalogowany 2025-08-12 20:58:52

    Szkoda że nie było ''Tygryska'' ze swoim plecaczkiem ewakuacyjnym . Napisał o odwadze żołnierzy II RP a sam tkwi w koalicji anty Polskiej i jako pierwszy by się ewakuował z tym swoim plecaczkiem pozostawiając nas na pożarcie . Taki to z niego minister WP i popychadło obecnego premiera.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ciekawska - niezalogowany 2025-08-14 20:06:11

    Ciekawe czy będzie bogaty fotoreportaż z tego wydarzenia, w którym nie zabraknie promocyjnych obrazków siedleckich działaczy ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Informacja - niezalogowany 2025-08-16 02:10:01

    Działacze samorządowi z gminy Zbuczyn najlepiej prezentowali się na uroczystości w mieście Siedlce. Widać to na obrazkach.

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama