Reklama

Wielkanocna Kartka dla Kombatanta

Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Siedlcach w każde święta  pamiętają o kombatantach. Zorganizowali akcję "Wielkanocna Kartka dla Kombatanta" i zaangażowali w nią osoby pozbawione wolności, by dać wyraz pamięci o bohaterach - kombatantach, którzy walczyli o wolną Polskę.

Za pośrednictwem Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen kartki z życzeniami trafiły do środowisk kombatanckich.

Zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Siedlcach kpt. Zbigniew Śpiewak przekazał Urszuli Hawryluk reprezentującej Mazowiecki Oddział Stowarzyszenia Odra-Niemen, kartki z życzeniami wykonane przez skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w siedleckiej jednostce penitencjarnej.

Reklama

- Stowarzyszenie działa m.in. na rzecz środowisk kombatanckich – mówi por. Przemysław Turyk rzecznik siedleckiego zakładu karnego. – Przekazane kartki z życzeniami  powstały w ramach prowadzonych przez kadrę działu penitencjarnego oddziaływań kulturalno-oświatowych wobec osób pozbawionych wolności. - Projekt "Wielkanocna Kartka dla Kombatanta" doskonale wpisuje się w prowadzone względem skazanych oddziaływania penitencjarne mające na celu kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych m.in. poprzez ukazanie w atrakcyjnej formie ważnych kart historii Polski i zaakcentowanie takich wartości jak: honor, ojczyzna, patriotyzm – informuje rzecznik. - Inicjatywa stanowi idealny punkt wyjścia, aby wprowadzić osoby pozbawione wolności w tematykę działań kombatantów mających na celu obronę Ojczyzny. 

„Drogi Weteranie, choć się nie znamy, chcę żebyś wiedział, że mam do Ciebie ogromny szacunek za to kim jesteś i czego w życiu dokonałeś. Dla mnie jesteś Bohaterem ! (...)” - pisze w autorskiej kartce do kombatanta jeden ze skazanych z siedleckiej jednostki penitencjarnej.

Reklama

- Kartki są niepowtarzalne, bo własnoręcznie wykonane i ozdobione – opowiada rzecznik. - Czas spędzony na tworzeniu kartek niejednokrotnie sprzyjał refleksji skazanych nad dotychczas prowadzonym stylem życia i prowokował do odpowiedzi na pytania: co jest dla mnie ważne w życiu i jak będzie wyglądało moje życie w przyszłości?

Jak mówi rzecznik Przemysław Turyk, skazani chętnie włączali się w zajęcia kulturalno-oświatowe i tworzyli własne projekty kartek. Tego rodzaju działania stanowią niezwykle ważny elementy procesu resocjalizacji, gdyż osadzeni przekonują się, że podejmowana przez nich aktywność spotyka się z akceptacją ze strony społeczeństwa. W ten sposób budują poczucie własnej wartości, uczą się konstruktywnego organizowania czasu wolnego, rozwijają umiejętności manualne. Zrealizowana inicjatywa to kolejna odsłona kilkuletniej, dobrej współpracy obu instytucji.

Reklama

Zdjęcia: Przemysław Turyk

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo Tygodnik Siedlecki




Reklama
Najnowsze wiadomości