Wybory są świętem demokracji. To poprzez kartę wyborczą wybieramy tych, którzy przez kolejną kadencję będą sprawować władzę w państwie, czy też naszej gminie. Możemy też sami znaleźć się wśród tych, którzy nie tylko będą wybierać, ale też będą wybierani.
O tym, jak ważne w naszym życiu społecznym są wybory, nikogo ze świadomych obywateli raczej nie trzeba przekonywać. Jednak wiedzy o prawie wyborczym nigdy dosyć, zwłaszcza dla tych, którzy w najbliższych wyborach być może po raz pierwszy będą mogli brać udział. Mowa o uczniach szkół ponadpodstawowych, bo to do nich adresowany jest Konkurs Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory”, który już po raz szósty organizuje Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze.
Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego wśród uczniów, propagowanie idei udziału w wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym. Składa się on z trzech etapów: szkolnego (uczestnicy piszą test), wojewódzkiego (napisanie pracy na jeden z 3 podanych tematów) i ogólnopolskiego (trzeba odpowiedzieć na losowo wybrane pytania z zakresu Kodeksu wyborczego).
Na zwycięzców konkursu oraz ich opiekunów (nauczycieli) czekają nagrody finansowe. Szczegółowy regulamin konkursu oraz karty zgłoszeń są dostępne na stronie https://siedlce.kbw.gov.pl. Zgłoszenia do konkursu z poszczególnych szkół należy wysłać do delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Siedlcach w terminie do 20 listopada.
Warto zgłosić uczniów do tego konkursu, i to nie tylko ze względu na nagrody, ale dla poszerzenia wiedzy młodzieży o prawie wyborczym i osobistej, nauczycielskiej satysfakcji.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Wybory nie są ŻADNYM dowodem na demokrację, której w Polsce NIE MA i nie było. To mendia podsuwają TYLKO poprawnych politycznie, sterowanych (np aferą podkarpacką) analfabetów i miernych kandydatów, o których trąbią 24/dobę robiąc z nich autorytety (to samo np w sztuce, nauce...), to media publikują sondaże ustawiając wybory, to mendia z normalnego (G. Braun) robią wariata i nie dopuszczają do głosu, a z patoli robią autorytety. Mendia wiadomo też do kogo należą -na pewno nie do Polaków- można sprawdzić, a kto ma mendia, ten rządzi np WSZYSTIE stacje TV w Polsce są tubą TYLKO albo PiS albo PO, czyli ludzie mają do wyboru albo TW Jakoba albo TW Oskara. Cudem pojawił się Braun (BEZ telewizji!!! totalnie bojkotowany od lat!), który jest jedyną szansą dla Polski, zobaczymy co będzie.
Polska nie ma według prawa wyborczego Prezydenta, więc jaki test, kiedy ówczesny Prezydent jest nieprawnie powołany,a nie uczciwie wybrany przez obywateli?
więc nie mamy też rządu - bo sejm został powołany w ten sam sposób :)
Wybory nie są ŻADNYM dowodem na demokrację, której w Polsce NIE MA i nie było. To mendia podsuwają TYLKO poprawnych politycznie, sterowanych (np aferą podkarpacką) analfabetów i miernych kandydatów, o których trąbią 24/dobę robiąc z nich autorytety (to samo np w sztuce, nauce...), to media publikują sondaże ustawiając wybory, to mendia z normalnego (G. Braun) robią wariata i nie dopuszczają do głosu, a z patoli robią autorytety. Mendia wiadomo też do kogo należą -na pewno nie do Polaków- można sprawdzić, a kto ma mendia, ten rządzi np WSZYSTIE stacje TV w Polsce są tubą TYLKO albo PiS albo PO, czyli ludzie mają do wyboru albo TW Jakoba albo TW Oskara. Cudem pojawił się Braun (BEZ telewizji!!! totalnie bojkotowany od lat!), który jest jedyną szansą dla Polski, zobaczymy co będzie.
Polska nie ma według prawa wyborczego Prezydenta, więc jaki test, kiedy ówczesny Prezydent jest nieprawnie powołany,a nie uczciwie wybrany przez obywateli?
więc nie mamy też rządu - bo sejm został powołany w ten sam sposób :)