Aga Król, fotoreporterka, fotografka i nasza redakcyjna koleżanka, zdobyła nagrodę główną w kategorii Photo Project w ogólnopolskim konkursie „Rok 2025 w obiektywach polskich fotografek”.
Wyróżnienie przyznało stowarzyszenie Polish Women Photographers (PWP) – pierwsza w Polsce organizacja zrzeszająca fotografki mieszkające w kraju i za granicą, wspierająca i promująca twórczość polskich autorek fotografii.
Stowarzyszenie powstało z inicjatywy fotografek, które chciały stworzyć przestrzeń do współpracy, edukacji i promocji kobiecej twórczości fotograficznej. Celem PWP jest także zwracanie uwagi na rolę kobiet w świecie fotografii oraz budowanie silnej reprezentacji polskich autorek na międzynarodowej scenie artystycznej.
Na konkurs „Rok 2025 w obiektywach polskich fotografek” artystki z całej Polski wysłały wielogłosową opowieść o rzeczywistości minionego roku. Jury (Anna Bedyńska, Jan Skwara, Mariusz Guzek i Małgorzata Wakuluk) oceniło 99 zgłoszeń w trzech kategoriach: fotografia pojedyncza, fotoprojekt oraz foto slideshow.
Aga Król zdobyła nagrodę główną w kategorii Photo Project za „Nie zdążyliśmy”. To osobisty i poruszający reportaż o niewypowiedzianych słowach, na które jest już za późno. Nagrodą jest prezentacja indywidualnej wystawy w Galerii Fotografi i Miasta Rzeszowa.
W tej samej kategorii nagrody otrzymały także Paulina Holtz za projekt „Pocztówki z Warszawy” oraz Anna Kanabaj za „W szczelinie”. Wyróżnienie honorowe przyznano Natalii Umiastowskiej za projekt „Wyspa śmieci”, który zostanie zaprezentowany podczas wystaw Polish Women Photographers w Polsce i Hiszpanii w 2026 roku.
W kategorii Photo Slideshow nagrodę główną zdobyła Julita Kępińska za pracę „Mantra o życiu”. Jury przyznało również wyróżnienia dla Agnieszki Cytackiej („Rajskie wyspy oczami dzieci”), Agnieszki Drzewińskiej („Rola świadka”), Magdaleny Guzik („Pomiędzy zachwytem a niezrozumieniem”), Doroty Kotowskiej („Na początku był chaos”) oraz Joanny Musiał-Janickiej („The World is Where You Choose To Stop”).
Fundatorami nagród byli partnerzy konkursu: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, od lat organizująca ważne wydarzenia fotograficzne, oraz Kameralne Biuro Podróży Pakuj Plecak, specjalizujące się w fotowyprawach prowadzonych przez doświadczonych fotografów.
Tegoroczny werdykt ogłoszono 7 marca podczas premiery wystawy konkursowej w Galerii Fotografii i Miasta Rzeszowa. Wystawa „Rok 2025 w obiektywach polskich fotografek” będzie prezentowana w Siedlcach w pierwszej połowie grudnia 2026 r.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Gratulacje pięknym ambitnym kobietom, to cieszy moje serce! Najbardziej urzekło mnie zdjęcie "WYSPA ŚMIECI" (co jest realnym problemem które jako ludzkość bagatelizujemy) - niezwykle jest ciężko COKOWIEL znaleźć nawet w Word Wide Web. PS. Mam szczere nadzieję, że nie głosowały na populistyczny internetowy kabaret niczym 2-dekadowy Korwin-Mikke, czyli G. Brauna - antyp0laka #1 w dumnej Polsce. Tak mi dopomóż Bóg.
a może fotograficzek, fotografówek... ?
Milicjant "canał" jak widać ma bul d...y (pisownia- casus komoruskiego z Ruskiej Budy) i skręca go, że G.Braun ma kilkukrotnie większe poparcie niz jego lewackie partyjki, które już do kne-sejmu nie wejdą i w końcu może Polacy będą mieli Sejm
Mówicie o podziałach, a sami dzielicie ludzi. Fotografek? Zróbcie fotografa to będzie burza. A może tak poprostu za zasługi? Tylko głupio jak kobiet nie będzie do nagradzania co?
ta to tylko jeździ i nagrody zdobywa. Dobra jest skubana
Gratulacje pięknym ambitnym kobietom, to cieszy moje serce! Najbardziej urzekło mnie zdjęcie "WYSPA ŚMIECI" (co jest realnym problemem które jako ludzkość bagatelizujemy) - niezwykle jest ciężko COKOWIEL znaleźć nawet w Word Wide Web. PS. Mam szczere nadzieję, że nie głosowały na populistyczny internetowy kabaret niczym 2-dekadowy Korwin-Mikke, czyli G. Brauna - antyp0laka #1 w dumnej Polsce. Tak mi dopomóż Bóg.
a może fotograficzek, fotografówek... ?
Milicjant "canał" jak widać ma bul d...y (pisownia- casus komoruskiego z Ruskiej Budy) i skręca go, że G.Braun ma kilkukrotnie większe poparcie niz jego lewackie partyjki, które już do kne-sejmu nie wejdą i w końcu może Polacy będą mieli Sejm