Reklama

Spotkanie z wojewodą. O bezpieczeństwie mieszkańców

W piątek 18 października 2024 r. w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli samorządowcy z całego Mazowsza.

. Wydarzenie zorganizowane z inicjatywy wojewody mazowieckiego Mariusza Frankowskiego było częścią cyklu rozmów poświęconych bezpieczeństwu ludności cywilnej.

Swoje wystąpienie wojewoda Mariusz Frankowski rozpoczął od przedstawienia kluczowych osiągnięć, jakie rząd zrealizował w ciągu ostatniego roku. Wymienił między innymi: wzrost finansowania dla jednostek samorządu terytorialnego, odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy, a także inicjatywy społeczne, takie jak wsparcie dla seniorów, podwyżki dla nauczycieli oraz nowe programy prorodzinne.

Reklama

Głównym tematem spotkania była jednak dyskusja na temat bezpieczeństwa mieszkańców.

Wojewoda przedstawił założenia nowej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, która ma szansę wejść w życie jeszcze w tym roku. Ustawa zakłada współpracę na wszystkich poziomach administracji, zwiększenie odporności społecznej na zagrożenia oraz rozbudowę systemów alarmowych. W szczególności samorządy i Państwowa Straż Pożarna odegrają kluczową rolę w jej realizacji.

- Dyskutowano także o przygotowaniu zasobów kryzysowych, w tym zapasów żywności, wody, energii i produktów medycznych, które mają zabezpieczyć potrzeby mieszkańców na co najmniej 7 dni w przypadku sytuacji kryzysowych. Wojewoda podkreślił również, że istotnym elementem działań będzie edukacja społeczna, a zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa mają zostać wprowadzone do programów szkolnych – mówi Aleksandra Kluj rzeczniczka prasowa UM w Mińsku Mazowieckim.

Reklama

Samorządowcy pytali wojewodę m.in. o szczegóły dotyczące planowanych szkoleń w zakładach pracy, modernizacji schronów oraz konieczności inwentaryzacji sprzętu obronnego na poziomie gminnym. Wojewoda zapowiedział, że pełna modernizacja systemu ochrony ludności może potrwać od 3 do 5 lat, choć ma nadzieję na szybszy postęp prac.

Wydarzenie zakończyło się apelem wojewody o dalszą współpracę wszystkich szczebli administracji na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców województwa mazowieckiego.

Zdjęcia: UM Mińsk Mazowiecki

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo Tygodnik Siedlecki




Reklama
Najnowsze wiadomości